Od września do szkoły przy Wielkopolskiej?

Przepełniona szkoła przy Berylowej prawdopodobnie od września będzie miała filię przy ul. Wielkopolskiej

Jest jedna oferta wynajmu budynku na tymczasową filię Szkoły Podstawowej nr 58 w Lublinie. Obiekt znajduje się przy ul. Wielkopolskiej, ale miasto nie chce zdradzać, kto złożył ofertę, zaznaczając jednak, że spełnia ona podstawowe kryteria dotyczące lokalizacji oraz parametrów budynku i teraz będzie dogłębnie analizowana. Jeśli zostanie przyjęta rozwiąże się problem z brakiem miejsc dla uczniów z Węglina i Czubów w podstawówce przy ul. Berylowej.

Otwarta zaledwie rok temu SP nr 58 przy ul. Berylowej zaplanowana została na przyjęcie ok. 800 uczniów i ten limit już został osiągnięty. W przyszłym roku szkolnym większość dzieci chcących rozpocząć tu naukę, placówka musiałby odesłać z kwitkiem (w tym utworzono 9 klas pierwszych). Miasto planuje budowę w tej, najszybciej rozwijającej się dziś, części Lublina kolejnej szkoły, albo rozbudowę SP nr 58, ale to kwestia co najmniej kilku lat.

Do tego czasu Ratusz chce wynająć gotowy obiekt, w rewirze wyznaczonym al. Kraśnicką, ul. Roztocze, ul. Jana Pawła II i południową granicą, przystosowany do celów oświatowych. Kilka tygodni temu ogłosił, że czeka na oferty wynajmu od właścicieli takich obiektów. Oprócz lokalizacji we wskazanym obszarze, budynek musi mieć powierzchnię w przedziale 700-1200 mkw, by pomieścić 18 oddziałów dla 450 uczniów (dzieci w wieku 7-9 lat, w klasach I-III), w tym minimum dziewięć sal dydaktycznych do edukacji wczesnoszkolnej, łazienki, toalety, miejsce do wydawania posiłków wraz ze zmywalnią, pomieszczenie na pokój nauczycielski, szatnie. W wyznaczonym na 23 listopada terminie do miasta wpłynęła tylko jedna oferta.

Urzędnicy nie chcą jeszcze ujawniać kto ją złożył, ale zapewniają, że spełnia ona podstawowe kryteria dotyczące lokalizacji (obiekt znajduje się przy ul. Wielkopolskiej) oraz parametrów budynku. – Oferta zostanie teraz poddana dalszej analizie, w tym pod kątem formalnym. Złożenie oferty cenowej zaproponowanej przez właściciela nieruchomości nie jest jednoznaczne z jej przyjęciem, a stanowi jedynie punkt wyjścia do dalszych negocjacji cenowych. Ich celem będzie uzyskanie jak najkorzystniejszych dla Gminy Lublin warunków zawarcia umowy najmu – wyjaśnia Monika Głazik z Urzędu Miasta Lublin, dodając, że takie negocjacje już się rozpoczęły.

W przypadku zawarcia umowy przy ul. Wielkopolskiej od 1 września przyszłego roku funkcjonowałaby filia SP nr 58. Budynek zostałby wynajęty na razie na pięć lat, bo w tym czasie miasto chce wyrobić się z dobudową segmentu do podstawówki przy ul. Berylowej lub wybudowaniem nowej szkoły w rejonie ul. Jemiołuszki. Jeśli do podpisania umowy nie dojdzie miasto planuje okroić obwód Szkoły Podstawowej nr 58 i część ulic „przenieść” do rejonu Szkoły Podstawowej nr 46 przy ul. Biedronki.

Niezależnie od rozstrzygnięć w tej sprawie już wkrótce urzędnicy mają zaprezentować nowy podział obwodów szkolnych w mieście. O planowanych korektach w tym zakresie mówił wcześniej m. in. Mariusz Banach, Zastępca Prezydenta Miasta ds. Oświaty i Wychowania. Ich celem ma być przede wszystkim odciążenie przepełnionych szkół i lepsze wykorzystanie infrastruktury tych, które borykają się z problemami przy naborze.

– Projekt uchwały w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Miasto Lublin oraz określenia granic ich obwodów ma być przedłożony pod obrady Rady Miasta Lublin podczas sesji 16 grudnia – zapowiada Monika Głazik. Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here