Oddać pracowników?

W szpitalu coraz głośniej mówi się o zleceniu sprzątania zewnętrznej firmie. Raz taka operacja się nie udała. Ale dyrekcja rozważa ją ponownie za sprawą częstych zwolnień lekarskich wśród salowych.

W chełmskim szpitalu, gdy jego dyrektorem był jeszcze Jacek Solarz, próbowano szukać oszczędności poprzez outsourcing, czyli zlecanie usług zewnętrznym firmom. Wielkim zamieszaniem zakończyło się przekazanie sprzątania firmie Impel. Firma przejęła pracowników szpitala, którzy zajmowali się utrzymaniem porządku. Mieli mieć te same warunki pracy i zarabiać tyle samo co w szpitalu.

Ale szybko okazało się, że u prywatnego pracodawcy nie jest tak „różowo” jak na publicznym garnuszku. Firma zwolniła część osób a reszcie obniżyła wynagrodzenia. Wybuchły protesty i po kilkumiesięcznej współpracy umowa z Impelem została rozwiązana a pracownicy wrócili do pracy w szpitalu. Temat outsourcingu wrócił w 2016 roku, gdy dyrektorem był Jacek Buczek.

Mówiło się wówczas, że do zewnętrznej firmy mogą trafić sanitariusze. Ale wyliczenia, które robił dyrektor, nie dawały wcale pewności, że szpitalowi się to opłaci. Zdaniem ówczesnego dyrektora outsourcing ma uzasadnienie tylko wówczas, gdy przeprowadza się go systemowo, przekazując cały obszar utrzymania zewnętrznej firmie. O korzyściach można mówić dopiero przy „pozbyciu” się 160-180 etatów. Korzyści w zleceniu sprzątania zewnętrznej firmie szuka też nowa dyrektor. – Szukamy oszczędności w różnych dziedzinach naszej działalności i rozważamy różne możliwości – mówi niejednoznacznie Kamila Ćwik, dyrektor szpitala.

Dyrektor przyznaje, że koszty sprzątania dobijają szpital. Ale dzieje się tak głównie z powodu częstych zwolnień lekarskich salowych. W tej chwili, na raz choruje aż 40 z nich. To wymaga zatrudniania pracowników na ich miejsce na okres tymczasowy i podwaja koszty. W szpitalu mówi się, że salowe, które są w grupie najsłabiej zarabiających pracowników, „chorują”, aby dorabiać w tym czasie w innych miejscach, np. w rolnictwie.

O tym czy zysk z przekazania sprzątania okaże się warty wprowadzenia zmian, okaże się już niebawem. Do końca września dyrekcja szpitala ma przedstawić w Urzędzie Marszałkowskim plan naprawczy. Ciekawe czy outsourcing usług zostanie do niego wpisany?(bf)