W ostatni wtorek wystartowały badania archeologiczne na cmentarzysku kurhanowym w Józefowie (gmina Krasnystaw). Lokalne przekazy przypisują im różne pochodzenie – od mogił szwedzkich po znacznie starsze kurhany.
Prace odbywają się w ramach praktyk studenckich Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie. Ich opiekunem jest prof. dr hab. Halina Taras, która wraz z pracownikiem Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie dr. Konradem Grocheckim pełnią funkcję kierowników badań. Na stanowisku w Józefowie znajdują się dwa kopce – to ostatnie pozostałości po większym cmentarzysku, które po II wojnie światowej liczyło aż 11 kurhanów. – Naszym zadaniem jest zbadanie kopca na podwórzu pana Henryka Wyrzykowskiego, który jak dotąd nie ma pewnej chronologii i przyporządkowania kulturowego – informuje Muzeum.
Cmentarzysko znajduje się na wschodnim krańcu wsi, około 30 m od szosy, wśród zabudowań gospodarstwa wiejskiego. Leży w dolinie bezimiennego cieku wodnego, będącego prawym dopływem Wieprza. Lokalna tradycja przypisuje im różne pochodzenie – od mogił szwedzkich po znacznie starsze kurhany. W Muzeum mają nadzieję, że każdy dzień będzie przynosił efekty i ciekawe odkrycia, o których oczywiście będziemy informować. (kg, fot. Muzeum Regionalne Krasnystaw)