Odkrył siedliska Gotów na Lubelszczyźnie

Jubileusz profesora Andrzeja Kokowskiego

UMCS świętował 65-lecie urodzin oraz 40-lecie pracy zawodowej prof. Andrzeja Kokowskiego, jednego z najbardziej znanych w Polsce i Europie archeologów.


Prof. dr hab. Andrzej Kokowski to wieloletni dyrektor Instytutu Archeologii UMCS, związany z Lubelszczyzną od 1977 r. Od lat bada ślady Gotów na terenie Lubelszczyzny. Jego wykopaliska w Masłomęczu i Gródku koło Hrubieszowa zmieniły radykalnie dotychczasową wiedzę o dziejach Gotów, a ich wyniki pozwoliły na zbudowanie marki regionalnej i stworzenie projektu „Wioska Gotów”.

W pobliżu Hrubieszowa działa niewielki skansen pokazujący codzienność życia Gotów ( jedno z plemion wschodniogermańskich ), w których role wcielają się okoliczni mieszkańcy. Profesor Andrzej Kokowski jest także znakomitym popularyzatorem nauki i organizatorem wielu tłumnie odwiedzanych i cieszących się olbrzymimi zainteresowaniem wystaw w Polsce i zagranicą. Można tu wspomnieć chociażby pokazywane w większości europejskich stolic „Skarby Gotów”, „Wandalowie”, czy też ekspozycję: „Skarby Troi”, kiedy to w niewielkim Muzeum im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie można było podziwiać słynną wystawę „Troja – sen Henryka Schliemanna”. Obiekty wypożyczono z Muzeum Prahistorii i Archeologii Wczesnohistorycznej w Berlinie. Wielokrotnie honorowany prof. Andrzej Kokowski odznaczony został m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest członkiem Komitetu Nauk Pra- i Protohistorycznych Polskiej Akademii Nauk. Na uroczystości jubileuszu w dniu 11 maja Na UMCS obecni byli przedstawiciele władz uczelni, miasta Lublin i województwa lubelskiego oraz miasta i gminy Hrubieszów. Jednym z prezentów, jakie otrzymał jubilat, była księga pamiątkowa, w której zebrano prawie 80 naukowych tekstów autorstwa największych sław polskiej i europejskiej archeologii. (EM.K.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here