Odnowa przed przeprowadzką?

Do końca sierpnia potrwa remont budynku dworca PKS. Odnowiona będzie elewacja budynku, odmalowane zostaną wiaty i przeorganizowane kasy biletowe. Niespodzianką dla podróżnych będzie specjalny pokój przeznaczony dla matki z dzieckiem. Koszty remontu to około 200 tys. zł.


Znajdujący się w centrum Lublina, (przy al. Tysiąclecia), dworzec PKS mieści się w budynku pochodzącym z 1967 roku. Został zaprojektowany w stylu modernistycznym przez warszawskiego architekta Wiesława Żochowskiego. W jego wnętrzu znajduje się mozaika, pochodząca z 1971 roku.

Cztery lata temu została wyczyszczona przez Luberskie Dworce na wniosek architekta Marcina Semeniuka, który prowadzi stronę „Modernizm w Lublinie”.

Choć budynek dworca prawdopodobnie już niedługo pełnić będzie swoją funkcję, bo za kilka lat dworzec PKS ma zostać włączony do mającego powstać w Lublinie za dwa, trzy lata Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Młyńskiej i Gazowej niedaleko dworca PKP, to wymagał pilnego remontu (w ubiegłym tygodniu powstanie dworca metropolitarnego po zapowiedzi ministerstwa inwestycji, że unijne fundusze przeznaczone na jego powstanie mogą zostać przesunięte na dokończenie budowy COZL, stanęło jednak pod znakiem zapytania – uwaga red.).

– Dzięki temu, że obecnie zarządzający Lubelskimi Dworcami S.A. spowodowali osiągniecie większego dochód za pierwsze półrocze br. roku niż poprzednicy za cały rok 2018, mogliśmy rozpocząć potrzebne, m.in. ze względów bezpieczeństwa, remonty budynku dworca – podkreśla Marek Neckier, prezes zarządu spółki Lubelskie Dworce S.A., należącej do samorządu województwa.

– Na tę chwilę odmalowane zostały już wiaty przystankowe, przy których zamontowane zostało nowe, energooszczędne oświetlenie i odświeżana jest elewacja budynku poczekalni dworcowej. Przeorganizowano także funkcjonowanie kas biletowych. Teraz obsługiwane mogą być jednocześnie trzy osoby kupujące bilety na trasy krajowe i międzynarodowe, a kasy otwarte są przez siedem dni w tygodniu od godziny 6.00 do 22.00 – dodaje Neckier.

Dla wygody podróżnych

Po remoncie dworca nowością będzie specjalny pokój dla matki z dzieckiem, który powstanie w dworcowej poczekalni. Ma być dostępny 24 godziny na dobę. – Pokój zorganizowany będzie w taki sposób, by umożliwić wjechanie wózkiem. Zostanie również wyposażony w niezbędne akcesoria, takie jak: stolik, wieszak na ubrania, mikrofalówka. Nie zabraknie także miejsca dla osoby towarzyszącej. Dla nieco starszych dzieci powstanie kącik zabaw, by miały zajęcie i mile upłynął im czas oczekiwania – tłumaczy prezes zarządu spółki Lubelskie Dworce S.A.

Remont trwa także w należącej do spółki części hotelowej dworca, w której znajduje się siedem pokoi wynajmowanych najczęściej przez kierowców obsługujących trasy dalekobieżne. Tam też odnowiona zostanie elewacja, choć po remoncie nie znikną z niej wielkoformatowe reklamy wiszące od strony hali NOVA. – Banery wiszą na oknach, które są konstrukcją starego typu. Czego byśmy z nimi nie zrobili, to i tak będą szpecić i baner wydaje się być bardziej estetycznym rozwiązaniem – mówi prezes Neckier.

Całość prac związana z remontem pochłonie ok 200 tys. zł. Maj zakończyć się do 31 sierpnia.

Emilia Kalwińska