Odpowie za śmierć motocyklistów

Do 8 lat więzienia grozi włodawianinowi, który jesienią ub.r. doprowadził do czołowego zderzenia z motocyklem, którym jechali dwaj mieszkańcy gminy Sawin. Siła uderzenia była tak duża, że obu poszkodowanym wyrwała nogi, doznali też wielu innych obrażeń, w efekcie których zmarli wkrótce po wypadku.

Do tragedii doszło 2 listopada 2020 roku. – Po godzinie 16 dyżurny włodawskiej komendy został powiadomiony o zdarzeniu drogowym na drodze numer 812 relacji Włodawa – Chełm – opowiada Bożena Szymańska z KPP we Włodawie. – Skierowani na miejsce policjanci ustalili, że w rejonie skrzyżowania z drogą do miejscowości Żłobek doszło do wypadku drogowego z udziałem motocykla i samochodu osobowego marki Ford C-Max.

Kierujący samochodem osobowym 56-letni mieszkaniec Włodawy, jadąc w kierunku miasta, rozpoczął manewr wyprzedzania samochodu ciężarowego. W jego trakcie zderzył się czołowo z jadącym z naprzeciwka motocyklem marki Suzuki, który prowadził 57-letni mieszkaniec gminy Sawin. W wyniku zderzenia kierujący motocyklem i jego 49-letni pasażer doznali rozległych obrażeń ciała – dodaje Szymańska.

Gdy obu poszkodowanych ułożono w karetkach, rozegrała się druga część ich dramatu, bo ani szpital w Chełmie, ani we Włodawie nie chciał przyjąć tak ciężko rannych pacjentów. Ostatecznie jeden z nich zmarł w karetce w drodze do lecznicy w Lublinie, drugi dwa dni później, już w jednym ze szpitali w Lublinie. W tej sprawie trwa odrębne śledztwo prowadzone przez chełmski wydział zamiejscowy Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Wyjaśnianiem okoliczności i przyczyn wypadku zajęła się Prokuratura Rejonowa we Włodawie, która w ubiegłym tygodniu zakończyła postępowanie skierowaniem do sądu aktu oskarżenia przeciw sprawcy, czyli kierującemu fordem mieszkańcowi Włodawy. Ustalenia śledczych są jednoznaczne i wynika z nich, że to on ponosi odpowiedzialność za tragedię. Czy zdanie prokuratora podzieli sąd, okaże się wkrótce.

Dowody są jednak mocne. – Kierujący podjął manewr wyprzedzania samochodu ciężarowego nie upewniwszy się co do jego bezpiecznego wykonania – mówi Jolanta Sołoducha, szefowa włodawskiej Prokuratury Rejonowej. – Tym samym doprowadził do czołowego zderzenia z prawidłowo jadącym motocyklem. Za spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym grozi mu do 8 lat więzienia – dodaje pani prokurator. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here