Odstojniki i gorzelnia pod młotek

Pocukrownicze odstojniki i stara gorzelnia w Rejowcu zostały znowu wystawione na licytację komorniczą. Terenem po zbiornikach interesuje się firma z Polski. Poprzedni właściciele pozostawili bałagan i długi. Mieszkańcy boją się, że sytuacja się powtórzy.

Teren po dawnych odstojnikach Cukrowni w Rejowcu kupiła kiedyś spółka Radmar. Po jej działalności pozostał tylko bałagan i długi. Firma zdewastowała nieruchomość, sprzedając betonowe płyty z wewnętrznych dróg i placu. Do zbiorników chciała zwieźć nieznane substancje z Ukrainy. I chociaż robiła interes na działce, to nie zapłaciła gminie podatku od nieruchomości. Dług urósł w końcu do takiej kwoty, że teren przejął komornik. A firma zniknęła z Rejowca.

Wydawało się, że hektary wykupił miejscowy przedsiębiorca Tadeusz Liszewski, bo niedawno nawet zabezpieczył zbiorniki, które są najbliżej ulicy. – Opiekowałem się tym terenem, ale nie byłem właścicielem – mówił nam T. Liszewski.

Teren znowu stanął na licytacji komorniczej. – Dowiedziałem się o tym zupełnie przypadkiem, gdy zadzwoniła do gminy firma z Polski zainteresowana kupieniem działki – mówi Tadeusz Górski, burmistrz Rejowca. – Przedstawiciel firmy chciał się spotkać, żeby porozmawiać o swoich planach, ale ostatecznie nikt nas nie odwiedził. Podczas rozmowy nie zdradził nam także swoich planów względem działki.

W licytacji uczestniczyło trzech oferentów, w tym T. Liszewski. Działkę kupił przedsiębiorca spoza naszego regionu, oferując ponad 120 tys. zł (cena wyjściowa wynosiła ok. 100 tys. zł).

Mieszkańcy boją się powtórki z tego, co planował Radmar – zasypywania dołów kopalnianym łupkiem albo, co gorsza, nieznanymi podejrzanymi substancjami.

– Jesteśmy w trakcie uchwalania planu zagospodarowania przestrzennego i mamy możliwość ograniczenia pewnego rodzaju działalności na tym terenie – mówi T. Górski. – W zapisie studium działka znajduje się terenach przemysłowych z przeznaczeniem m.in. na handel, rzemiosło i usługi. Niczego złego nie da się tam wcisnąć.

W poniedziałek, 1 lutego, odbędzie się licytacja dawnej gorzelni w Rejowcu, która nie działa od prawie 10 lat. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here