Odświętnie w Warsztatach

Msza święta odprawiona w nowym budynku, poświęcenie samochodu i uroczysty obiad – tak w telegraficznym skrócie minęła ubiegła środa (15.02) w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Chełmie. Wszystko za sprawą wizytacji biskupa Mieczysława Cisło.

– W parafii pw. Miłosierdzia Bożego, której podlegamy, trwa właśnie wizytacja i z tej okazji biskup odwiedził również nas. Pomyśleliśmy, aby tę wizytę połączyć z dwoma ważnymi dla nas wydarzeniami – otrzymaliśmy ostatnio od miasta dodatkowy budynek oraz kawałek działki, a dzięki dofinansowaniu z PFRON zakupiliśmy nowy samochód – mówi Robert Pyra, kierownik WTZ.
Uroczystość rozpoczęła msza święta odprawiona przez biskupa Mieczysława Cisło. Odbyła się ona w budynku znajdującym się w sąsiedztwie WTZ, gdzie mieściła się restauracja „Pod kasztanami”, a który obecnie podlega pod WTZ. Po nabożeństwie biskup poświęcił nowe auto, a następnie wszyscy goście zostali zaproszeni do Warsztatów, by na zobaczyć jak działają one „od kuchni”.
WTZ powstał w grudniu 2003 r. W jego ramach działają pracownie stolarska, krawiecka, ogrodnicza, kulinarna, ceramiczna, komputerowa i artystyczna. Ich podopieczni to osoby z różnym stopniem niepełnosprawności. Podczas codziennych zajęć uczestnicy WTZ są objęci opieką instruktorów. Do ich dyspozycji jest też pielęgniarka, psycholog i rehabilitantka.
– Jednym z podstawowych celów naszej działalności jest przysposabianie osób niepełnosprawnych do pracy. Obecnie na warsztaty uczęszcza 50 osób, ale w związku ze zwiększeniem bazy lokalowej chcielibyśmy przyjąć kolejne 10 osób. Planujemy też otworzyć dwie nowe pracownie. Pierwsza przygotowywałaby do pracy konserwatora lub pracownika gospodarczego, a druga do pracy w agencji sprzątającej – mówi R. Pyra.
To nie koniec planów WTZ. Na działce, którą Warsztaty otrzymały od miasta, kierownik chce utworzyć także kompleks rekreacyjny dla swoich podopiecznych. (kw)