Odszedł wielki Artysta

Nie żyje Stanisław Koguciuk z Pławanic, wybitny twórca ludowy. Namalował tysiące obrazów, a siłą jego twórczości była bijąca z niej autentyczność. Był laureatem wielu konkursów i ogólnopolskich nagród, wyróżniony m.in. odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Niedawno trafiły do niego kolejne odznaczenia za całokształt pracy twórczej.

Smutna wiadomość o śmierci artysty nadeszła w sobotę (13 listopada). Stanisław Koguciuk, zwany „Nikiforem z Pławanic”, zmarł w wieku 88 lat. Swoje współczucie za pośrednictwem fejsbukowych profili wyrażali m.in. pracownicy Muzeum Ziemi Chełmskiej, Starostwa Powiatowego w Chełmie. W ciągu 50 lat swojej artystycznej działalności S. Koguciuk namalował ponad 20 tys. obrazów, które gościły na wielu wystawach i były nagradzane na licznych konkursach. W lipcu br. do Pana Stanisława, laureata wielu nagród, trafiły kolejne odznaczenia.

W imieniu artysty wyróżnienie „Zasłużony dla Powiatu Chełmskiego” z rąk Piotra Deniszczuka, starosty chełmskiego i Grażyny Szykuły, radnej powiatu chełmskiego, odebrała wtedy jego córka, Krystyna, podczas uroczystości pod nazwą „Ocalić od zapomnienia”. W spotkaniu tym, zorganizowanym w Pławanicach, S. Koguciuk ze względów zdrowotnych nie mógł już uczestniczyć.

Było ono połączone z wystawą prac malarskich artysty. S. Koguciuk został też wyróżniony za całokształt pracy artystycznej przez gminę Kamień. Mieszkańcy tej gminy, miłośnicy jego twórczości są pogrążeni w smutku. Odszedł wielki artysta, który rozsławiał nasz region. Kilka lat temu S. Koguciuk opowiadał dziennikarce „Nowego Tygodnia”, że jego pierwsze obrazy powstały na rękawach odciętych z płóciennej koszuli. Życiorys artysty jest niezwykły. Urodził się w 1933 r. w powiecie lubomelskim na Wołyniu. W 1945 r., w wyniku repatriacji, razem z rodzicami i bratem przyjechał do Pławanic.

W 1950 r., podczas służby wojskowej, wyuczył się zawodu zduna, który wykonywał przez ponad 50 lat. W 1960 roku ożenił się z Anielą Brzozowską, z którą miał syna i córkę. Rysunkiem i malarstwem interesował się od dziecka, ale malować zaczął dość późno, bo mając już około 30 lat. Pierwsza wystawa Koguciuka miała miejsce na początku lat 70. w Wojewódzkim Domu Kultury w Chełmie. W 1988 r. otrzymał z Ministerstwa Kultury i Sztuki bezterminowe zaświadczenie, że wykonuje zawód artysty plastyka w dyscyplinie malarstwo.

Jednym z jego bardziej znaczących odznaczeń była II nagroda w kategorii humor w Międzynarodowym Konkursie Satyrykon w Legnicy za prace: „Blondynka bez nałogów”, „Zakochany”, „Wybory w Polsce w 1995 r.”. Był również laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” i wyróżniony Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Uchwałą Rady Gminy Kamień w 2016 roku otrzymał wyróżnienie „Zasłużony dla Gminy Kamień”. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here