Odzyska wodę, oszczędzi prąd

zdjęcie poglądowe

Naukowcy z Katedry Termodynamiki, Mechaniki Płynów i Napędów Lotniczych Politechniki Lubelskiej pracują nad koncepcją samoobsługowej myjni bezdotykowej z kompaktowym systemem odzyskiwania oraz oszczędzania wody i energii. Na realizację projektu Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przekazało uczelni blisko 4,4 mln zł.


Rozwiązanie ma być gotowe w połowie 2023 roku. – Rok temu przedsiębiorstwo Tixewash Polska zwróciło się do nas o pomoc w rozwiązaniu problemu dużego zużycia wody i energii w produkowanych przez siebie samoobsługowych myjniach bezdotykowych. Głównymi kosztami eksploatacji w takich myjniach są woda, ścieki oraz energia elektryczna. W związku z tym, że ponad 70% właścicieli pojazdów korzysta z myjni samoobsługowych, koszty są znaczące. Ponadto ścieki w 100% są odprowadzane do kanalizacji – mówi dr inż. Michał Gęca z Katedry Termodynamiki, Mechaniki Płynów i Napędów Lotniczych PL, kierownik projektu.

Dzięki pomysłowi lubelskich naukowców pojawi się na rynku myjnia samoobsługowa z mniejszym zużyciem energii elektrycznej i wody oraz wykorzystaniem ścieków (rekuperacja). Zastosowanie innowacyjnej technologii oczyszczania ścieków pozwoli na odzysk wody ze ścieków i ponowne jej wykorzystanie w poszczególnych cyklach mycia. Użycie do mycia odzyskanej i wstępnie ogrzanej wody zmniejszy zapotrzebowanie na energię.

– Technologia ta nie była dotychczas stosowana w oczyszczaniu ścieków pochodzących z myjni samoobsługowych. Jej zaletami są mała przestrzeń i zwiększona efektywność energetyczna, w porównaniu do rozwiązań stosowanych w myjniach automatycznych. Opracujemy również system antyzamarzaniowy posadzki oraz układ elastycznych przewodów i lanc, a także system diagnostyczny – podsumowuje dr inż. Michał Gęca.

Prace naukowców zakończą się powstaniem pełnowymiarowego prototypu myjni, który pojawi się w ofercie przedsiębiorstwa Tixewash Polska Danuta Alchimowicz Spółka Jawna. W dalszej kolejności planowana jest sprzedaż innowacyjnych myjni samoobsługowych TixECO. MG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here