Oj, działo się! Lubelskie Spotkania Seniorów LUBSENIOR za nami

Pierwsza edycja Lubelskich Spotkań Seniorów Lubsenior cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Przez trzy dni imprezę halach Targów Lublin S.A. odwiedziło blisko cztery tysiące osób!

Na terenie Targów Lublin odbyła się pierwsza edycja Lubelskich Spotkań Seniorów LUBSENIOR. Podczas trzech niezwykle intensywnych dni rozmawiano o bezpieczeństwie seniorów, zdrowiu i profilaktyce, pierwszej pomocy oraz programach pomocowych. Swoją ofertę zaprezentowało blisko 90 firm, organizacji i instytucji.


Uczestnicy Lubelskich Spotkań Seniorów LUBSENIOR, wspólnej inicjatywy Targów Lublin S.A. oraz Gminy Lublin, mogli zasięgnąć porad prawnych, porozmawiać z funkcjonariuszami policji, straży miejskiej, a także straży pożarnej.

Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych udzielali porad z zakresu emerytur, rent i programów pomocowych. Powiatowy Urząd Pracy i Miejski Urząd Pracy w Lublinie zaprezentowały także propozycje zatrudnienia po 50. roku życia. Uczestnicy spotkania mogli również zasięgnąć porad pracowników Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Rozmawiano o bezpieczeństwie seniora w przestrzeni publicznej, o tym, jak nie dać się oszukać i w jaki sposób przeciwdziałać próbom wyłudzenia. Zaproszeni goście pokazali, w jaki sposób nowe technologie mogą pomóc seniorom w życiu codziennym.

Bogatą ofertę dla seniorów zaprezentowali wystawcy nie tylko z Lubelszczyzny, ale i z całej Polski. Seniorów zapraszały do siebie sanatoria z różnych zakątków kraju, a także nawet z zagranicy (z Ukrainy).

Swój wachlarz usług zaprezentowały domy opieki społecznej, domy opieki dziennej, biura podróży, producenci wózków inwalidzkich, aparatów słuchowych czy teleopasek oraz kosmetyków do cery dojrzałej.

Lubelscy seniorzy mogli także skorzystać z bezpłatnych badań wzroku, słuchu, pomiaru cukru, tkanki tłuszczowej czy BMI. Porad udzielali lekarze kardiolodzy, ortopedzi, endokrynolodzy, gastrolodzy i reumatolodzy. Nie zabrakło porad z zakresu stomatologii, na temat samobadania piersi, suplementacji czy zdrowego żywienia.

Lubelska Szkoła SuperBabci i SuperDziadka pokazywała, jak w prosty sposób wykonać pluszowe zabawki.

 

Chór Bello Canto zachwycił widzów swoim występem, a Sławiniacy i Lubelskie Stowarzyszenie Aktywności Międzypokoleniowej MAKI pokazali, że zabawa przy muzyce ludowej jest pasjonująca w każdym wieku! Lubelskie Czaderki udowodniły, że mają tę moc, by wzbudzać oklaski na stojąco, a zespół FLOW pokazał, że styl to ich drugie imię!

Niedzielna scena bez wątpienia należała do programu Metamorfozy 60 +. Modelki i modele z gracją prezentowali najnowsze kolekcje polskich projektantów mody, a przy tym pokazali, że po 60-tce też można ubrać się modnie, kolorowo i wygodnie. Prezentowane były stylizacje codziennie i odświętne. Specjaliści doradzali, jak poprawnie wykonać makijaż cery dojrzałej oraz jak samemu w domu ułożyć włosy za pomocą kilku prostych, fryzjerskich sztuczek.

Na scenie nie zabrakło także artystów wielkiego formatu. Halina Frąckowiak przyciągnęła na imprezę tłumy fanów, którzy wspólnie śpiewali jej największe przeboje. Łukasz Jemioła i Urszula Czerniak zaprezentowali repertuar retro, bawiąc lubelską publiczność i wychodząc na liczne bisy. Dariusz Tokarzewski zaprezentował nie tylko swój autorski materiał, ale także piosenki z repertuaru grupy VOX! Soliści Teatru Muzycznego w Lublinie zabrali seniorów w sentymentalną podróż po filmowej piosence.

– To była niezwykle potrzebna impreza – mówi Marcin Nowak, wiceprzewodniczący rady miasta, który odwiedził Lubelskie Spotkania Seniorów LubSENIOR i przez długie godziny rozmawiał z seniorami. – Polityka senioralna jest bardzo ważnym filarem miasta. Dostrzegamy problemy osób starszych, starając się wyjść na przeciw ich oczekiwaniom. Możliwość wymiany zdań i konsultacje to kolejny krok w kierunku szeroko rozumianej partycypacji społecznej, a także lepsza możliwość dotarcia do osób starszych. Nie mam wątpliwości co do jej potrzeby i wierzę w kontynuację tej formuły – dodał M. Nowak.