Okopiec wypięknieje?

31 stycznia wygasła umowa użyczenia, na mocy której zbiornikiem „Okopiec” zarządzało włodawskie koło Polskiego Związku Wędkarskiego. Teraz MOSiR, który ma zbiornik w trwałym zarządzie, planuje tam stworzyć moc atrakcji dla włodawian.

– Będzie pięknie, przyjemnie i przede wszystkim zdrowo i rekreacyjnie – zapowiada dyrektor ośrodka Teresa Zaleńska-Sak. – Panorama Włodawy znad Okopca jest piękna i niepowtarzalna, co podkreśla wielu turystów.
Burmistrz Wiesław Muszyński i dyrektor Zaleńska-Sak mają ciekawy pomysł, by zagospodarować to miejsce, upiększyć je i zachęcić większą liczbę mieszkańców miasta do odwiedzania go.
– Planujemy udostępnić zbiornik wszystkim wędkarzom (bez konieczności opłat we włodawskim Kole), którzy posiadają karty wędkarskie – mówi T. Zaleńska-Sak. – MOSiR sam będzie zarybiał (w porozumieniu z fachowcami z branży) i utrzymywał zbiornik. Dodatkowo chcemy zamontować pomost oraz zagospodarować tereny wokół zbiornika.
Zagospodarowanie zbiornika nad Włodawką jest ściśle konsultowane z mieszkańcami. M.in. w ramach przymiarek do budżetu obywatelskiego jeden z mieszkańców Włodawy zgłosił pomysł, aby przy „Okopcu” zainstalować plenerową siłownię. Dwie siłownie istniejące już w mieście cieszą się bardzo dużą popularnością (przy Szkole Podstawowej nr 3 i przy MOSiR).
– Wystąpiliśmy do burmistrza z prośbą o zakup dodatkowych trzech urządzeń i mamy wstępnie obiecane te urządzenia z funduszu programu przeciwdziałania alkoholizmowi – mówi dyrektor.

MOSiR myśli również nad umożliwieniem mieszkańcom pływania po zbiorniku kajakami lub rowerami wodnymi. – Co prawda jest to bardzo mały zbiornik, ale kilka kajaków uatrakcyjniłoby to miejsce. Białego z tego nie zrobimy, ale miejsce do letniego wypoczynku na wodą jest idealne, Również teren wokół zbiornika ma duży potencjał krajobrazowy, jest to urokliwe miejsce, które niewielkim nakładem można przekształcić w często uczęszczany zakątek.
Ośrodek rozważa też zbudowanie profesjonalnego placu zabaw dla dzieci. (pk)