Olav Kooij pierwszym liderem

Olav Kooij z Jumbo Visma na finiszu okazał się minimalnie szybszy od Niemca Phila Bauhausa z teamu Bahrain Victorious

Przed rokiem Tour de Pologne UCI World Tour startował z Lublina. Tym razem Kozi Gród był metą pierwszego etapu 79. edycji kolarskiego wyścigu dookoła Polski. 218,8 kilometrową trasę wiodącą z Kielc najszybciej pokonał Olav Kooij z Jumbo Visma, który na finiszu okazał się minimalnie szybszy od Niemca Phila Bauhausa z teamu Bahrain Victorious. Trzeci był Sam Bennett z Bora-Hansgrohe. Na 30. miejscu finiszował najlepszy z Polaków, Stanisław Aniołkowski. Podobnie jak przed rokiem, także i tym razem nie zawiedli sympatycy kolarstwa, którzy tłumnie na ulicach naszego miasta oraz na mecie dopingowali zawodników.

Niedługo po starcie sobotniego, pierwszego etapu od peletonu oderwało się pięciu uciekinierów: Jonas Abrahamsen (Uno-X Pro Cycling Team), Sam Brand (Team Novo Nordisk), Mateusz Grabis, Patryk Stosz (obaj reprezentacja Polski) oraz Kamil Małecki (Lotto Soudal). Ucieczka systematycznie powiększała przewagę i jeszcze przed pierwszą premią osiągnęła trzy minuty. Bardzo aktywnie w prowadzącej grupie jechał Stosz i to właśnie on był najszybszy na wszystkich lotnych finiszach, zdobywając w sumie dziewięć sekund bonifikaty i zapewniając sobie granatową koszulkę najaktywniejszego kolarza.

Premię Górską PZU IV kat. w Dobre wygrał Abrahamsen, a premię specjalną w Kazimierzu Dolnym – Małecki.

Dziesięć kilometrów przed metą peleton zaczął po kolei wciągać w swoje szeregi uczestników ucieczki. Najdłużej opierał się Małecki, ale i on na około osiem kilometrów do mety musiał oddać prowadzenie.

O wygranej decydował finisz z peletonu, który w wyniku kraksy około 1 kilometr przed metą został nieco porwany.

Na ostatnich metrach nawięcej sił zachował Holender Olav Kooij z Jumbo Visma, który na kresce okazał się nieznacznie lepszy od Niemca Phila Bauhausa z teamu Bahrain Victorious. Trzecie miejsce zajął Sam Bennett z Bora-Hansgrohe, a tuż na podium znalazł się Mike Teunissen, rodak i kolega z grupy zwycięzcy. Na 30. miejscu finiszował najlepszy z Polaków, Stanisław Aniołkowski.

Drugi etap o długości 205,6 km, z Chełma do Zamościa zakończył się już po zamknięciu tego wydania „Nowego Tygodnia”, jednego z lokalnych patronów medialnych 79. Tour de Pologne.

Dziś (1 sierpnia) odbędzie się trzeci z lubelskich etapów, rozpocznie się przed budynkiem Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku przy al. Niepodległości, a zakończy w Przemyślu.

Wielki finał, podobnie jak w poprzednich edycjach, rozegra się 5 sierpnia w Krakowie.

Kolarze będą mieli do pokonania w sumie ponad 1200 kilometrów, w tym 14 262 metry przewyższeń, 15 premii górskich PZU i 14 premii sprinterskich LOTOS.

Hasłem przewodnim 79. Tour de Pologne jest „Wyścig dla pokoju”. To forma wsparcia dla narodu ukraińskiego, a także sposób na przekazanie wartości braterstwa i pokoju.

BAS

Klasyfikacje po 1. etapie

Zwycięzca etapu: Olav Kooij (Holandia/Jumbo-Visma) 5:17,51

Klasyfikacja generalna ENERGA: Olav Kooij (Holandia/Jumbo-Visma) 5:17,51

Najlepszy góral PZU: Jonas Abrahamsen (Norwegia/Uno-X Pro Cycling Team) 2 pkt.

Najlepszy sprinter LOTOS: Olav Kooij (Holandia/Jumbo-Visma) 5:17,51

Najaktywniejszy zawodnik LOTTO: Patryk Stosz (reprezentacja Polski) 9 pkt.

Najlepsza drużyna: AG2R CITROEN TEAM 15:54,03

Olav Kooij z Jumbo Visma na finiszu okazał się minimalnie szybszy od Niemca Phila Bauhausa
z teamu Bahrain Victorious

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here