Oporni na bony

Zaledwie co czwarty rodzic z województwa lubelskiego aktywował bon turystyczny, a jeszcze mniej osób zrealizowało przy jego pomocy jakiekolwiek płatności. – Miliony złotych są „uśpione” w bonach, którymi można płacić do końca marca 2022 roku – przypomina ZUS i zachęca do sięgnięcia po 500 zł na wakacje.

– Tylko co 25 rodzic z województwa lubelskiego wykorzystał już co do złotówki swój bon turystyczny. Dotychczas uprawnieni z regionu zrealizowali transakcje na prawie 11 milionów złotych. Do wydania w branży turystycznej pozostało im w bonach jeszcze ponad 165 milionów złotych – mówi Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w woj. lubelskim.

Bon turystyczny to elektroniczne świadczenie, którym rodzice mogą płacić (wielokrotnie, aż do wyczerpania całej kwoty) za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne realizowane na terenie Polski. Na każde niepełnoletnie dziecko przysługuje 500 zł w bonie, na dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności – 1000 zł.

Aby odebrać bon, należy jednorazowo aktywować świadczenie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Można to zrobić z wyprzedzeniem lub tuż przed samym wyjazdem na wakacje. Ażeby uzyskać dostęp do PUE (zarejestrować konto), wystarczy odwiedzić najbliższą placówkę ZUS. – W PUE ZUS rodzic może również sprawdzić, ile pieniędzy zostało mu jeszcze do wykorzystania – dodaje M. Korba.

Aktualna lista firm i miejsc, w których można skorzystać z bonu, dostępna jest na stronie: www.bonturystyczny.gov.pl. Z kolei przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, które chcą przyjmować płatności bonami, muszą zgłosić to najpierw Polskiej Organizacji Turystycznej. (opr. pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here