Organizowali lewe paszporty covidowe

Wśród zatrzymanych jest pielęgniarka z Lublina

Od tysiąca do półtora tysiąca złotych płacili antyszczepionkowcy za fałszywe paszporty covidowe. Niektórzy zapłacili potem zdrowiem, ciężko przechodząc pandemiczne zakażenie. Zatrzymano 14 osób, w tym pielęgniarkę z Lublina. Sprawa jest rozwojowa.

Policjanci z Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie podejrzani są o organizowanie tzw. paszportów covidowych za opłatą. Czynności w sprawie są wykonywane pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie.

– Według ustaleń funkcjonariuszy członkowie gangu docierali do osób, które nie chciały się zaszczepić szczepionką przeciw Covid-19, ale chciały posiadać zaświadczenie potwierdzające takie zaszczepienie. Kolejnym etapem było wprowadzenie danych „klienta” do systemu medycznego, wystawiając przy tym stosowne zaświadczenie. W ten sposób zdobywano tzw. paszporty covidowe upoważniające np. do wjazdu do niektórych państw. Za taką usługę klient płacił od tysiąca do 1,5 tysiąca złotych. Oczywiście samo zaświadczenie absolutnie nie chroniło przed chorobą o czym przekonali się niektórzy „klienci” ciężko przechodząc covid – mówi komisarz Andrzej Fijołek, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Pierwsze zatrzymania przeprowadzono na początku października na terenie województwa lubelskiego i śląskiego. Wówczas policjanci CBŚP zatrzymali 6 osób (2 kobiety i 4 mężczyzn). Przeszukano także miejsca zamieszkania podejrzanych oraz miejsce pracy jednej z zatrzymanych kobiet, zabezpieczając do analizy dokumentację medyczną. Wśród osób zatrzymanych jest mężczyzna podejrzany o zorganizowanie przestępczego procederu, osoba podejrzana o wprowadzanie danych do systemu, wyszukująca klientów oraz sami klienci.

Drugie uderzenie miało miejsce w ubiegłym tygodniu w województwie śląskim i pomorskim, gdzie zatrzymano 5 osób. A kolejne 5 zatrzymano w minioną sobotę. Według śledczych osoby te najprawdopodobniej wyszukiwały chętnych do „zakupienia” paszportów covidowych. W Lubelskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. korupcyjne, wyłudzenia, poświadczenia nieprawdy i posługiwania się tym dokumentem. Zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej przedstawiono 8 podejrzanym, w tym jednemu mężczyźnie zarzuca się kierowanie tą grupą. Dodatkowo jedna z kobiet usłyszała zarzut fałszowania dokumentacji.

Podejrzewa się, że z usług fałszerzy covidowych skorzystało co najmniej 100 osób. Ale sprawa jest rozwojowa. (l)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here