Orszak Trzech Króli we Włodawie

(6 stycznia) Od godz. 13 wędrował po Włodawie Orszak Trzech Króli. Trasa wiodła od kościoła św. Ludwika do kościoła NSJ. W Orszaku wzięło udział prawie tysiąc włodawian, nieco więcej niż w latach poprzednich, choć ogłoszenia o organizacji imprezy ukazały się dopiero w tym roku. Scena finałowa została odegrana w kaplicy kościoła NSJ.

Organizatorem największych ulicznych jasełek było Stowarzyszenie Chrześcijańsko-Patriotyczne Ziemi Włodawskiej im. H. Rudzkiego.

Kolorowy korowód w święto Trzech Króli wędrował trasą wiodącą od kościoła pw. św. Ludwika ulicami: 11 Listopada, Piłsudskiego, Reymonta, Żeromskiego, Czerwonego Krzyża, Tysiąclecia PP i Korolowską do kaplicy kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego.

Orszak zatrzymywał się po drodze, przedstawiając ewangeliczne motywy. W sumie scen takich było kilka, każdą zagrała przede wszystkim młodzież włodawskich szkół i pracownicy Zakładu Karnego. Scenę finałową – przyniesienie darów i pokłonienie się Nowonarodzonemu przez trzech królów odegrano w kaplicy kościoła pw. NSJ.

Po raz pierwszy w Polsce Orszak Trzech Króli odbył się w 2009 r. w Warszawie, z udziałem około 5 tys. ludzi, którzy obserwowali jasełka i razem śpiewali kolędy na ulicach Starego Miasta. Rok później liczba uczestników zwiększyła się dwukrotnie, a w 2011 r. w podobnych przedsięwzięciach wzięli udział także mieszkańcy wielu dużych miastach.

W zorganizowanych w 2018 roku 644 orszakach w wzięło udział 1,2 mln osób. Orszaki odbyły się też w wielu miejscowościach za granicą.