Osiem kąpielisk, Glinianki pierwsze

Trwają przygotowania do sezonu kąpielowego na „Gliniankach”, którego otwarcie zaplanowano na 14 czerwca. Będzie tam powiększona plaża. Latem czynnych ma być osiem kąpielisk w powiecie chełmskim, pod warunkiem, że woda w nich będzie się nadawała do kąpieli.

W ubiegłym roku niektórzy zarządcy kąpielisk z powiatu chełmskiego zastanawiali się, czy w ogóle je otwierać ze względu na ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa i trudne do spełnienia wytyczne sanepidu. Ostatecznie się na to zdecydowali i mieszkańcy powiatu chełmskiego mogli wypoczywać nad siedmioma zbiornikami wodnymi w okolicy. Najwcześniej sezon kąpielowy rozpoczyna się na „Gliniankach” w Chełmie. W tym roku też otwarcie tego kąpieliska planowane jest już od 14 czerwca.

Zarządca „Glinianek”, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Chełmie, ogłosił postępowanie, które wyłonić ma obsługę ratowniczą (oferty można składać do 27 maja br.). Od lat mówi się o potrzebie rozbudowy tamtejszej infrastruktury, a obecnie w mieście planują opracowanie kolejnej koncepcji, niezbędnej do aplikowania o dotację na ten cel. Póki co, trwają doraźne prace nad przygotowaniem „Glinianek” do nadchodzącego sezonu. Dla tych, którzy zamierzają tam wypoczywać, pocieszeniem może być większa plaża.

– Na miejscu trwają prace przygotowawcze przed zbliżającym się sezonem kąpielowym – informują w chełmskim ratuszu. – Podobnie jak w latach ubiegłych Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Chełmie zlecił do sanepidu badania wody. Na bieżąco wykonywane są również rozmaite prace porządkowe. W planach jest także między innymi powiększenie plaży poprzez nawiezienie na miejsce dodatkowego, świeżego piachu.

Pobieranie i badanie próbek wody ze zbiorników wodnych to standardowe działanie chełmskiego sanepidu przed dopuszczeniem zalewów do kąpieli.

– Badania zaplanowane mamy standardowo nie wcześniej niż na dziesięć dni przed rozpoczęciem sezonów kąpielowych – mówi Grzegorz Marek z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chełmie. – W trakcie sezonu jeszcze trzykrotnie pobieramy próbki wody, sprawdzając jej przydatność do kąpieli.

W tym roku zarządcy nie siedmiu, a ośmiu kąpielisk zlecili chełmskiemu sanepidowi badania wód. Chodzi o: „Glinianki” w Chełmie, „Maczuły” w Horodysku (gmina Leśniowice), „Dębowy Las” w Wołkowianach (gmina Żmudź), a także zalewy w Husynnem (gmina Dorohusk), Żółtańcach, Stawie (gmina Chełm) i Natalinie (gmina Kamień), a także „Biały Rów” w Rejowcu. Jeśli chodzi o „Biały Rów”, to w ubiegłym roku mieli tam problem z ilością wody, ale sytuacja jest już opanowana. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here