Ostatni dzwonek na zwolnienie ze składek ZUS

Jeszcze tylko do końca czerwca przedsiębiorcy mogą złożyć wnioski o zwolnienie ze składek w ZUS. Jak wynika z dotychczasowych danych zakładu, dwóch na trzech płatników z regionu chce skorzystać z umorzenia.

– Do 10 czerwca kwota umorzeń za marzec i kwiecień sięgnęła w województwie lubelskim niemal 303 milionów złotych, z czego 85 milionów złotych w samym Oddziale ZUS w Biłgoraju. Kwota cały czas rośnie, bo pracownicy ZUS prowadzą wiele postępowań wyjaśniających w sprawie wniosków, które zawierały błędy – mówi Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

– Żeby skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek, trzeba spełnić warunki wymienione w ustawie zwanej tarczą antykryzysową. Jednym z nich jest złożenie wniosku maksymalnie do 30 czerwca. Jeżeli przedsiębiorca ma obowiązek sam składać do ZUS dokumenty rozliczeniowe, to musi również przesłać dokumenty za miesiące objęte wnioskiem o umorzenie.

Kto korzysta ze zwolnienia w ZUS?

Umorzenie składek przysługuje kilku grupom płatników. Z całkowitego lub częściowego zwolnienia ze składek za marzec, kwiecień i maj korzystają: prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, których przychód nie przekraczał 15 681 zł; spółdzielnie socjalne i płatnicy, którzy zgłaszali do ubezpieczeń społecznych do 49 osób.

Natomiast umorzenie całości składek za kwiecień i maj przysługuje prowadzącym działalność, których przychód był wyższy niż 15 681 zł, ale za to dochód nie przekraczał 7 tys. zł. Z ulgi skorzystają również firmy na „uldze na start”, jeśli mieszczą się w kryterium przychodu lub dochodu. (opr. pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here