Ostatnia droga coraz droższa

Nie dość, że sam pogrzeb to traumatyczne wydarzenie, to coraz bardziej bolesne także dla kieszeni. – Usługi pogrzebowe podrożały o około dwadzieścia procent – mówi Wojciech Wąsikowski, właściciel Zakładu Usług Pogrzebowych „Kompleks” w Chełmie. Zwraca też uwagę, że pochówek za 4 tys. zł, bo tyle wynosi niezmieniany od lat zasiłek pogrzebowy, graniczy z cudem.

Podwyżki cen gazu, prądu, paliwa, drewna odbijają się na działalności przedsiębiorców i cenach ich usług. Dotyczy to także usług pogrzebowych. Podrożały m.in. trumny i kremacja, na które „popyt” za sprawą epidemii bardzo w ostatnim czasie wzrósł. Wojciech Wąsikowski, właściciel Zakładu Usług Pogrzebowych „Kompleks” w Chełmie, mówi, że wcześniej zdarzały się podwyżki cen trumien, ale nie tak duże, jak obecnie. Producenci podnieśli je średnio o 100 zł w przypadku tańszych trumien, a tych lepszej jakości – o 300 zł. W związku z podwyżką cen gazu podrażała też o 250 zł – 300 zł kremacja.

W. Wąsikowski mówi, że w stosunku do cen sprzed pół roku koszty usług pogrzebowych wzrosły o około 20 procent. Informuje, że na początku 2021 r. koszty poniesione w samym zakładzie pogrzebowym rozpoczynały się od 2200 zł (do tego trzeba doliczyć jeszcze koszty cmentarne i „opłatę” dla księdza), a teraz jest to minimum 2800 zł. Koszty te sięgają nawet 10 tys. zł. Zależą od ceny wybranej trumny, od tego, czy przeprowadza się kremację.

– Koszty związane z pogrzebem rosną, składa się na to wiele czynników, a niestety, kwota zasiłku pogrzebowego stoi w miejscu, na co także zwracają uwagę bliscy zmarłych – mówi W. Wąsikowski, dodając, że praktycznie nie ma możliwości, aby ze wszystkimi kosztami pogrzebu zmieścić się w kwocie zasiłku.

Na pocieszenie, właściciel zakładu „Kompleks” mówi, że w porównaniu z dwoma ostatnimi miesiącami ub.r. pochówków ostatnio jest trochę mniej.

– Zasiłek pogrzebowy wynosi do 4 tysięcy złotych – mówi Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim. – Członkowi rodziny zmarłego przysługuje równo 4 tys. zł zasiłku. Jeśli koszty pogrzebu pokrywa ktoś inny niż członek rodziny (np. pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina itp.), to zasiłek przysługuje do wysokości poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 4 tys. zł. Jeśli koszty pogrzebu pokrywa kilka osób, zasiłek pogrzebowy dzieli się na te osoby proporcjonalnie do poniesionych przez nie kosztów pogrzebu. Kwota zasiłku pogrzebowego jest ustalona w ustawie, zmienić może ją tylko Parlament. Co do pytania o przyszłość zasiłku – właściwe będzie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here