Pałac sprzedany za prawie 3 miliony

Gmina Chełm rozstrzygnęła przetarg na sprzedaż zabytkowego pałacu w Srebrzyszczu, wycenionego na prawie 3 mln zł. Po sfinalizowaniu transakcji nieruchomość stanie się własnością miejscowego przedsiębiorcy.

W zbudowanym pod koniec XVIII wieku barokowym pałacu w Srebrzyszczu (gmina Chełm) przez wiele lat była szkoła podstawowa. Kilka lat temu podstawówkę zamknięto, a uczniów przeniesiono do szkoły w sąsiednim Okszowie. Od tego czasu pałac stał pusty.

Samorządowcy z gminy Chełm nie chcieli, aby niszczał i podjęli – w konsultacji z konserwatorem zabytków – decyzję o jego sprzedaży wraz z przylegającym do niego zespołem parkowym. Nieruchomość wpisana jest do rejestru zabytków, dopuszczone są tu usługi kultury i oświaty, a także nieuciążliwe z zakresu gastronomiczno-hotelarskich.

Nieruchomość została wyceniona przez rzeczoznawcę i latem ub.r. gmina Chełm ogłosiła przetarg na jej sprzedaż. Cena wywoławcza wynosiła 4 mln 458 tys. zł. Zgłosił się jeden zainteresowany, który wpłacił wadium i został dopuszczony do przetargu. Jednak, gdy przystąpiono do procedury, uczestnik przetargu nie zaoferował żadnego postąpienia. Urzędnicy z gminy Chełm wystawili pałac pod młotek po raz drugi. Tym razem jego cena wywoławcza była niższa, wynosiła 2 922 500 zł.

Gmina Chełm zamieściła informację o wyniku przetargu. Wynika z niej, że przystąpił do niego jeden oferent, miejscowy przedsiębiorca, który za 2 951 730 zł został nabywcą nieruchomości. Jego pełnomocnik, zapytany o plany odnośnie pałacu, stwierdził, że na razie nie chce ich zdradzać. Urzędnicy mówią, że teraz czas na sfinalizowanie transakcji u notariusza.

– Cieszymy się, że obiekt nie będzie niszczał, tylko zostanie zagospodarowany i będzie nadal służył – mówi Wiesław Kociuba, wójt gminy Chełm. (mo)

1 KOMENTARZ

  1. Pałac w Srebrzyszczu (Serebryszczach) należał przed 2. Wojną Światową do Felicjana Lechnickiego, senatora i dziadka Antoniego Kroha. Ten znany pisarz i tłumacz, etnograf z wykształcenia, którego rodzina została w 1945 r. wyrzucona z pałacu koło Chełma Lubelskiego, mieszka od lat 70-tych XX wieku z Rodziną w Nowym Sączu, pisze i publikuje bardzo ciekawe książki, warte przeczytania. Najbardziej podobała mi się autobiograficzna publikacja pt. „Sklep potrzeb kulturalnych”, którą gorąco polecam. Z Jego żoną, Magdą pracowałem przez wiele lat w Sądeckim Parku Etnograficznym. Mają córkę i syna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here