Pamięć o „Aktion Reinhardt”

Tablica na Szlaku Pamięci

16 marca w Lublinie upamiętniona zostanie 75. rocznica „Aktion Reinhardt” i zagłady Żydów polskich dokonanych przez niemiecką III Rzeszę.
Likwidacja getta na Podzamczu była początkiem ogólnopolskiej akcji zagłady Żydów w Genaralnym Gubernatorstwie (Akcja „Reinhardt”), która rozpoczęła się w nocy z 16 na 17 marca 1942 roku. Wówczas odszedł pierwszy, liczący 1,4 tys. osób, transport do obozu zagłady w Bełżcu. Do połowy kwietnia 1942 roku wysłano tam około 28 tys. Żydów. Sztab całej operacji przeprowadzonej przez żołnierzy III Rzeszy, znajdował się w Lublinie. Tu też w dniach 3 i 4 listopada 1943 roku została ona zakończona w ramach akcji „Erntefest” („Dożynki”). Tegoroczne obchody upamiętniające te tragiczne wydarzenia organizują wspólnie Prezydent Miasta Lublina oraz Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w ramach obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich.

Spacer Szlakiem Pamięci

16 marca o godzinie 10.00 władze Lublina wspólnie z młodzieżą z lubelskich szkół oraz mieszkańcami naszego miasta przejdą Szlakiem Pamięci „Lublin. Pamięć Zagłady” (od al. Tysiąclecia, gdzie mieściła się synagoga Maharszala, aż do lubelskiego Umschlagplatz na terenie dawnej rzeźni przy ulicach Turystycznej i Zimnej, skąd odchodziły transporty do obozów zagłady. O godzinie 18.00 wszyscy Lublinianie zaproszeni są do udziału w Misterium „Światła i Ciemności” – wtedy na krótko zostaną wygaszone światła na terenie nieistniejącej dziś dzielnicy żydowskiej, a pracownicy „Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN” odczytają fragmenty listy zawierającej około 4,5 tys. nazwisk jej dawnych mieszkańców. Z kolei o godzinie 19.00, w Sali Czarnej, Bramy Grodzkiej przy ul. Grodzka 21, rozpocznie się oratorium muzyczno-literackie „Opowieści z Nocy”, poświęcone ofiarom Zagłady. W dniu 16 marca o 16.30 w Trybunale Koronnym odbędzie się także wernisaż wystawy zorganizowanej przez Muzeum na Majdanku poświęconej prześladowaniom i eksterminacji Żydów w Lublinie. Natomiast Stowarzyszenie „Studnia Pamięci” zaprasza do udziału w spacerach z przewodnikiem Szlakiem Pamięci „Lublin. Pamięć Zagłady”, 18 marca (sobota), godz. 12.30, w kierunku Umschlagplatz, 19 marca, a (niedziela) godz. 10.00 granicami getta i o godz. 12.00 na kolejny spacer na Umschlagplatz. (EM.K.)