Pamięci Wyklętych

Niemal cały miniony tydzień minął pod znakiem upamiętniania Żołnierzy Wyklętych. Pamiętali o nich uczniowie świdnickich szkół, przedstawiciele miejskich oraz powiatowych władz oraz mieszkańcy Świdnika.
Świdnickie uroczystości poświęcone Żołnierzom Wyklętym rozpoczęły się już w ostatnią niedziele lutego. Tego dnia w naszym mieście odbył się Bieg Tropem Wilczym. Natomiast w miniony wtorek, głównie dla młodszych świdniczan, odbyły się dwa koncerty Tadka, współzałożyciel hip-hopowego zespołu Firma.

Niezłomni na filmie i na kartce

W minioną środę Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych upamiętnili również uczniowie Zespołu Szkół nr 1. Dla swoich młodszych kolegów z gimnazjów zorganizowali lekcję historii. Spotkanie odbyło się w sali kameralnej centrum kultury. Rozpoczęło się od przybliżenia uczniom historii Żołnierzy Wyklętych. Młodzi świdniczanie mogli również obejrzeć film o tragicznych losach Niezłomnych. Chwilę później publiczność mogła sprawdzić swoją wiedzę na temat Żołnierzy Wyklętych w specjalnie na tę okazję przygotowanym quizie.
– Ci ludzie byli od was niewiele starsi. Oddawali życie za wolność – mówił Waldemar Białowąs, wicestarosta świdnicki. – Musimy o nich pamiętać, bo kraj, który nie ma swojej historii, nie ma też przyszłości.
Częścią uroczystości było również rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Plastycznego „Żołnierze Wyklęci – Niepokonani”.
– To jest bardzo ciekawa formuła zdobywania wiedzy na temat tego zagadnienia. Zadaniem konkursu jest nauka historii, ale również rozwijanie kreatywności uczniów – dodał Waldemar Białowąs.
Najlepsi odebrali nagrody i dyplomy. Ich prace można również oglądać do 12 marca w hali kina „Lot”, na specjalnej wystawie. Uczniowie ZS nr 1 zadbali także o poczęstunek dla swoich młodszych kolegów i gości.

Kwiaty, znicze i wycieczki

Główne uroczystości miejskie związane ze świętem Żołnierzy Wyklętych zostały zaplanowane na minioną środę na pl. Konstytucji 3 maja. O godz. 17 przy grobie Nieznanego Żołnierza zebrali się mieszkańcy, przedstawiciele władz i stowarzyszeń.
– To święto powinno mieć dużo poezji, dużo refleksji i być takim dniem, podczas którego na chwilę się zatrzymamy i zadumamy. Musimy w swoim umyśle zrobić taką wizualizację, wczuć się w naszych przodków, z których możemy być dumni – mówił Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.
– Dla sierżanta Józefa Franczaka, pseudonim Lalek, wojna skończyła się dopiero w 1963 roku śmiercią z rąk funkcjonariuszy SB. My, młodzi, musimy teraz wypełnić testament Żołnierzy Wyklętych – dodawał Arkadiusz Pszeniczka, przewodniczący Stowarzyszenia Narodowy Świdnik.
Chwilę później na grobie Nieznanego Żołnierza zostały złożone wieńce. Mieszkańcy Świdnika zapalili również znicze. Uroczystości zakończyły się odśpiewaniem hymnu narodowego. Z kolei w minioną niedzielę święto Żołnierzy Wyklętych upamiętniało również Koło LOK „Suseł” w Świdniku. Jego przedstawiciele zorganizowali zawody strzeleckie o puchar burmistrza Świdnika. Impreza odbyła się na strzelnicy LOK w Lublinie.
Wydarzenia minionego tygodnia nie zakończyły świdnickich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W marcu odbędą się również wycieczki dla uczniów do Włodawy, Lublina i lasu Stockiego, gra miejska przygotowana przy współpracy z Miejsko-Powiatową Biblioteką Publiczną oraz wykład prof. Mieczysława Ryby. Organizatorem marcowych wydarzeń jest Stowarzyszenie Narodowy Świdnik. (kal)

Najmłodsi rysowali

Konkurs poświęcony Żołnierzom Wyklętym odbył się również w Szkole Podstawowej nr 3. W miniony czwartek zmagania plastyczne zostały podsumowane, a najlepsi odebrali nagrody.
Kategoria przedszkola:
I miejsce – Ksawery Mrozek, II miejsce – Amelia Krawczyk, III miejsce – Szymon Winiarski, wyróżnienia – Alicja Denis i Blanka Chęć
Kategoria klasy I-III:
I miejsce – Weronika Chmiel, II miejsce – Maja Konowałek, III miejsce – Amelia Konieczniak
Kategoria klasy IV-VI :
I miejsce – Magdalena Jaworska, II miejsce – Julia Wójcik, III miejsce – Anna Pawlak, wyróżnienie – Kasia Kostek

Zwycięzcy konkursu powiatowego

Do V edycji Powiatowego Konkursu Plastycznego „Żołnierze Wyklęci – Niepokonani” zostało zgłoszonych 21 prac. Zwycięzców wybrało jury.
I miejsce – Nikodem Szkudlarowski (ZS nr 1 w Świdniku)
II miejsce – Daniel Krawiec (ZS w Trawnikach) i Monika Szczęśniak (ZS nr 1 w Świdniku)
III miejsce – Klaudia Wawszczak (ZS nr 1 w Świdniku)
Wyróżnienia: Natalia Ziółkowska, Emilia Wiak, Agnieszka Mrugała