Papierkowa królowa

11 czerwca br. o godzinie 17.00 w Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ul. Lubelskiej 55 zaplanowano otwarcie wystawy „Papierkowa królowa. Maria Chaberko i jej sztuka (nie)marnowania papieru”. Ekspozycja przybliża postać i twórczość Marii Chaberko (1897-1992), nestorki chełmskich plastyków amatorów. Jej największą pasją, rozpoczętą w jesieni życia – w wieku 70 lat, było wycinankarstwo. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie promocja katalogu do ekspozycji.

Zawiera ona 125 reprodukcji wycinanek stworzonych przez M. Chaberko oraz prezentację muralu „Chełmskie wycinanki” autorstwa krakowskiego artysty malarza Marcina Czai oraz Anny Wardęgi-Czai, znajdujące się na ogrodzeniu i na ścianie budynku oddziału etnograficzno-archeologicznego muzeum, przy ulicy Lubelskiej 56 A. M. Chaberko jest ona autorką 800 niepowtarzalnych wycinanek (150 z nich prezentowanych na wystawie) o bardzo precyzyjnych formach, charakteryzujących się cienkimi, falistymi liniami, asymetrią i swobodnymi układami kompozycyjnymi.

Wśród różnorodności tematycznej odnaleźć można: witraże, wycinanki z motywem „drzewka życia”, pejzaże, sceny rodzajowe, zwierzęta przedstawiane najczęściej z tłem pejzażowym, a przede wszystkim, najczęściej tworzone – stylizowane i realistyczne kwiaty. Prace M. Chaberko są kompozycjami wielobarwnymi i wieloelementowymi, wykonanymi z rozmaitych rodzajów papieru i tkanin.

Twórczyni umiejętnie łączyła te materiały ze sobą. Często zestawiała różne ich kolory i faktury, np. papier matowy z połyskliwym celofanem, co widać chociażby w ogonach pawi i kogutów. Czyniąc tak, nadawała pracom trójwymiarowości i dodatkowego zdobienia. Do całości kompozycji idealnie dopasowywała tło. M. Chaberko nie podążyła drogą naśladownictwa, lecz stworzyła nowy rodzaj wycinanki łączącej polską wycinankę ludową z innymi formami nawiązującymi m.in. do współczesnej wyklejanki czy wycinanki typu silhoulette.

Sama podkreślała, że w sztuce wycinankarskiej: … trzeba szukać nowych form. Świat poszedł do przodu i wycinanka musi ulegać zmianie. Trzeba chyba zaprzestać tych serwetek i sięgnąć po coś oryginalniejszego. […] Moje wycinanki są odmienne od innych – to się podoba i to właśnie stanowi o mojej wartości.

Repertuar CKF „Zorza”

7 czerwca, poniedziałek
godz. 14.30 – Krudowie 2: Nowa era – 2D dubbing
godz. 16.45 – Krudowie 2: Nowa era – 2D dubbing
godz. 18.45 – Nomadland
godz. 21.00 – Wolka

8 czerwca, wtorek
godz. 14.30 – Krudowie 2: Nowa era – 2D dubbing
godz. 16.45 – Krudowie 2: Nowa era – 2D dubbing
godz. 18.45 – Wolka
godz. 21.00 – Nomadland

9 czerwca, środa
godz. 14.30 – Krudowie 2: Nowa era – 2D dubbing
godz. 16.45 – Krudowie 2: Nowa era – 2D dubbing
godz. 18.45 – Nomadland
godz. 21.00 – Wolka

10 czerwca, czwartek
godz. 14.30 – Krudowie 2: Nowa era – 2D dubbing
godz. 16.45 – Krudowie 2: Nowa era – 2D dubbing
godz. 18.45 – Wolka
godz. 21.00 – Nomadland

11 czerwca, piątek
godz. 14.00 – Tom & Jerry – 2D dubbing
godz. 16.30 – Tom & Jerry – 2D dubbing
godz. 18.45 – Mortal Kombat
godz. 21.00 – Druga połowa

12 czerwca, sobota
godz. 11.30 – Tom & Jerry – 2D dubbing
godz. 14.00 – Tom & Jerry – 2D dubbing
godz. 16.15 – Mortal Kombat
godz. 18.45 – Druga połowa
godz. 21.00 – Mortal Kombat

13 czerwca, niedziela
godz. 11.30 – Tom & Jerry – 2D dubbing
godz. 14.00 – Tom & Jerry – 2D dubbing
godz. 16.15 – Druga połowa
godz. 18.15 – Mortal Kombat
godz. 20.45 – Druga połowa

Jarmark w Żmudzi

Wójt Gminy Żmudź i Gminne Centrum Kultury w Żmudzi zapraszają 20 czerwca o godz. 11.00 na „Jarmark Aktywności Kobiet”. W programie występy zespołów „Jarzębinki”, „Sami Swoi”, „Jak band”, „Żmudziaki”, „Cuda wianki”, stoiska z regionalnym rękodziełem, potrawami, warsztaty garncarskie, konkursy, animacje i zabawy dla dzieci. Jarmark odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Koncert Pawła Domagały

Chełmski Dom Kultury zaprasza 18 czerwca o godz. 19.00 na koncert Pawła Domagały „Wracaj TOUR”. Poza utworami z płyty „Wracaj” nie zabraknie też piosenek z płyt „1984” i „Opowiem Ci o mnie”. Informacje na temat dostępności, zwrotów biletów pod nr telefonu 82 563 00 81. Bilety w cenie 119 zł.

Zaproszenie na przegląd kapel

Chełmski Dom Kultury zaprasza do udziału w „I Przeglądzie Kapel Ludowych” w ramach Etno Festiwalu „sKraj Kultury”. Konkurs odbędzie się 4 lipca br. na scenie Amfiteatru Kumowa Dolina w Chełmie. Zakwalifikowanych do niego zostanie 6 zespołów wybranych na podstawie nagrań przesłanych do 14 czerwca br. na adres: skrajkultury@chdk.chelm.pl. Szczegóły, a także karta zgłoszenia oraz regulamin do pobrania na stronie internetowej ChDK.

Warsztaty śpiewu białego

Pierwsza edycja „Etno Festiwalu sKraj Kultury” organizowana jest 3-4 lipca br. w Amfiteatrze Kumowa Dolina. Częścią projektu realizowanego przez Chełmski Dom Kultury będą warsztaty ze „śpiewu białego”, na które można się zgłaszać. Warto się pospieszyć, bo liczba miejsc na zajęcia jest ograniczona, a decyduje kolejność zgłoszeń. Śpiew biały to umiejętność swobodnego operowania głosem oparta na naturalnych możliwościach wokalnych. Karta zgłoszenia na warsztaty dostępna jest na skrajkultury.pl oraz na stronie ChDK. Wypełnioną kartę należy dostarczyć do portierni ChDK lub mailem na adres: skrajkultury@chdk.chelm.pl. Warsztaty odbędą się 3 lipca w ChDK w godz. 10.00-13.00 oraz 4 lipca w CHDK w godz. 14.00-17.00. Pokaz powarsztatowy około godz.19.00 w Amfiteatrze Kumowa Dolina. Warsztaty poprowadzi Elżbieta Rojek, z wykształcenia filolożka ukraińska, aktorka, wokalistka, choreografka, animatorka kultury oraz działaczka na rzecz integracji uchodźców oraz wielokulturowości.

Koncert Sławka Uniatowskiego

13 czerwca br. w Chełmskim Domu Kultury wystąpi Sławek Uniatowski. „The Best of” to koncert z autorskimi utworami artysty oraz jego największych idoli: Zbyszka Wodeckiego, Andrzeja Zauchy i Franka Sinatry. Podczas koncertu nie zabraknie takich utworów jak „Honolulu”, czy „5 rano”. Bilety w cenie 80-120 zł. Wydarzenie odbywa się z zachowaniem wytycznych sanitarnych. Bilety do kupienia także na: EBILET.pl | biletyna.pl | kupbilecik.pl.

Stand Up Polska – Historyczna Wielka Trasa

Miłośników kabaretu Chełmski Dom Kultury zaprasza 12 czerwca br. o godz. 19.00 na wydarzenie pod nazwą Stand Up Polska – Historyczna Wielka Trasa. Na scenie wystąpią: Antoni Syrek-Dąbrowski, Cezary Jurkiewicz, Karol Kopiec, Cezary Ponttefski, Bartłomiej Walos, Maciej Buchwald, Sebastian Rejent, Bartosz Zalewski, a całość poprowadzi Maciej Adamczyk. Sprzedawane są bilety nienumerowane, rozkład widowni – połowa sali (252 miejsca) z zachowaniem dystansu społecznego, wymagane maski oraz dezynfekcja dłoni. Możliwość zajęcia co drugiego miejsca. Wytyczne sanitarne mogą ulec zmianie zgodnie z wytycznymi odpowiednich ministerstw oraz służb sanitarnych. Bilety w cenie 59 zł (Rz.I – III) i 79 zł (Rz.IV-XIX).

Kolorowe powitanie lata

Chełmski Dom Kultury zaprasza 26 czerwca do amfiteatru Kumowa Dolina na imprezę pod hasłem „Kolorowe powitanie lata”. W programie występy dziecięcych i młodzieżowych grup artystycznych, konkursy z nagrodami, pokazy sportowe, warsztaty plastyczne, spektakl i animacje dla dzieci w wykonaniu „Teatru Lalek Pinokio”, dmuchane wesołe miasteczko, gry planszowe oraz inne atrakcje. Imprezę zaplanowano w godzinach 14.00-19.00. Wstęp wolny zarówno dla małych, jak i dużych gości. Projekt „Kolorowe powitanie lata” jest finansowany ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chełmie.

Festiwal filmowy Grand OFF

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza 9 i 10 czerwca, o godzinie 18.00 na tegoroczną edycję festiwalu „Grand Off”, prezentującego najciekawsze filmy krótkometrażowe świata. Wstęp na imprezę wolny, ale organizatorzy przypominają o reżimie sanitarnym. Festiwal Grand OFF to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce i jedna, z najważniejszych tego typu inicjatyw na świecie. Powołane do życia w 2006 r. Światowe Nagrody Filmowe Niezależnych „Grand off” to wydarzenie kulturalne, które zwraca uwagę na zjawisko kina niezależnego i nadaje mu odpowiednią rangę, powagę i prestiż. Najciekawsze produkcje niezależne z całego świata poddawane są preselekcji i typowane przez profesjonalną Komisję Nominacyjną do nagród w jedenastu kategoriach: scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, aktorka, aktor, fabuła, dokument, animacja oraz najlepszy film polski. Filmy nominowane ocenia międzynarodowa Kapituła składająca się z ponad 80 znawców filmu, teoretyków, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów z ponad 30 krajów. Na festiwal w 2020 r. nadesłano blisko 4000 filmów z ponad 130 krajów całego świata. Na każdym festiwalu przyjmowani i nagradzani są goście specjalni. Do dzisiaj honorowe statuetki otrzymali: Marcel Łoziński, Krzysztof Zanussi, Cezary Harasimowicz, Allan Starski, Jiri Menzel, Agnieszka Holland, Janusz Gajos, Lech Majewski, Jerzy Hoffman, Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak, Janusz Majewski, Emilia Krakowska, Wojciech Wójcik, Piotr Fronczewski, Andrzej Seweryn, Andriej Zwiagincew, Jerzy Stuhr i Ewa Wiśniewska.

W Galerii na piętrze

9 czerwca o godz. 14.00 w „Galerii na piętrze” Filii Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Czarnieckiego 8 w Chełmie zaplanowano otwarcie wystawy twórczości młodych artystów z pracowni „Color Wheel”. Ekspozycję tworzą prace malarskie, ceramiczne, rysunkowe, graficzne, odlewy z żywicy, formy przestrzenne. (mo)

A ja kocham swoje miasto

Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie rozstrzygnął kolejną edycję konkursu „A ja kocham swoje miasto”. Nadesłano 100 prac plastycznych oraz 14 fotografii z 17 placówek. Uczestników mieli zobrazować szczególnie piękne, ale też nieznane miejsca Chełma. 10 czerwca w „Galerii na górce” MDK przy ul. Pocztowej 41 podsumowanie konkursu, wręczenie nagród i upominków laureatom, a także otwarcie wystawy pokonkursowej. Początek uroczystości o godz. 10.00. W związku z trwającą pandemią, organizatorzy proszą uczestników o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here