Parking jednak za darmo

Przez kilka lat kierowcy parkujący nad Jeziorem Białym niepotrzebnie w soboty płacili za parkowanie. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że pobieranie opłat za sobotni postój jest niezgodne z prawem. Kierowcy na odzyskanie pieniędzy raczej nie mają co liczyć.

Włodawska prokuratura w sierpniu ur. zleciła WSA zbadanie czy uchwała Rady Gminy we Włodawie o pobieraniu opłat za parkowanie przy obwodnicy Jeziora Białego jest zgodna z prawem. Według ustawy, w dni wolne od pracy nie można brać pieniędzy od kierowców za miejsce parkingowe znajdujące się na terenie należącym do samorządu, a parking w Okunince był płatny od poniedziałku do soboty. Sąd orzekł, że uchwała jest niezgodna z prawem i uchylił zapis „do soboty włącznie”, co oznacza, że parkowanie w weekendy będzie za darmo.
Kiedy sprawę pobierania opłat za postój w soboty prokurator kierował do sądu, wójt zapowiadał odwoływanie się do wyższej instancji. Teraz jednak zmienił zdanie. – Gmina nie zamierza odwoływać się od wyroku – twierdzi wójt gminy Włodawa Tadeusz Sawicki. – Na najbliższej sesji rady zostaną uchwalone zmiany dotyczące parkingu przy obwodnicy. Wysokość opłat się nie zmieni, ale będą pobierane teraz tylko od poniedziałku do piątku i tylko w lipcu i sierpniu. (sr)