Park&Ride z Żeglarskiej

Nowa pętla autobusowa na ul. Żeglarskiej

Nowa pętla autobusowa przy ul. Żeglarskiej gotowa. Kosztowała blisko 9,5 mln zł, ale 85% kosztów pokryły fundusze unijne.


Przez wiele lat jednym z największych problemów lubelskiej komunikacji miejskiej był brak pętli końcowej z prawdziwego zdarzenia w rejonie osiedla im. Nałkowskich. Autobusy zatrzymywały się tu na pasie jezdni ul. Nałkowskich, a przystanek końcowy z niewielkim miejscem do zawracania znajdował się przy skrzyżowaniu z ul. Żeglarską. W związku z rozbudową osiedli mieszkaniowych w rejonie Zalewu Zemborzyckiego kilka lat temu miasto zdecydowało o budowie nowej „krańcówki” przy ul. Żeglarskiej.

Plany udało się zrealizować dopiero teraz dzięki pozyskaniu przez miasto unijnego dofinansowania na projekt budowy siedmiu węzłów przesiadkowych Park&Ride na drogach wlotowych do miasta, mających zachęcić przyjeżdżających do Lublina do przesiadki do środków komunikacji miejskiej. Pętla przy ul. Żeglarskiej jest jednym z nich.

– W ramach inwestycji wybudowano betonową pętlę dla 14 autobusów, 2 stanowiska do ładowania autobusów elektrycznych, parking z 31. miejscami, 5 miejsc parkingowych typu „Kiss&Ride”, stojaki dla 20 rowerów pod zadaszeniem, modułowy budynek socjalno–sanitarny, oświetlenie, monitoring, wiaty przystankowe, odwodnienie oraz ciągi piesze w rejonie pętli – wylicza Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego Ratusza.

Przebudową został także objęty przylegający do przystanku końcowego odcinek ul. Żeglarskiej. Otrzymał on nową nawierzchnię jezdni, chodników i ścieżek rowerowych oraz oświetlenie uliczne wraz ze specjalnym doświetleniem przejścia dla pieszych.

Całość prac pochłonęła ok. 9,5 mln zł. Wykonawcą robót była firma Strabag. To jednak nie koniec pozytywnych zmian dla kierowców w tej okolicy.

Z uwagi na zwiększony ruch autobusów po ul. Żeglarskiej zaplanowano bowiem przebudowę starego mostu wraz z modernizacją ostatniego odcinka ul. Żeglarskiej i jej skrzyżowania z ul. Nałkowskich.

– Termin realizacji tej inwestycji planowany jest już na rok 2022. Szacunkowy koszt to około 19 mln zł – dodaje Justyna Góźdź. Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here