Parkuj i jedź

Prezydent Krzysztof Żuk ma nadzieję, że powoli uda się zmieniać mentalność kierowców i coraz więcej z nich zamiast dojeżdżać do pracy w Lublinie samochodami, będzie zostawiać je na parkingach Park & Ride i przesiadać się do komunikacji zbiorowej

Lublinianie mogą już korzystać z pierwszego w mieście parkingu typu Park & Ride (parkuj i jedź). Mieści się on na terenie nowo wybudowanej pętli „Choiny” przy wylocie z Lublina w kierunku Jakubowic.


Bezpłatny, przeznaczony dla osób dojeżdżających z sąsiednich gmin, chcących kontynuować podróż komunikacja miejską parking, może pomieścić 54 auta. W pobliżu znajdują się miejsca dla około 100 rowerów oraz wiaty wypoczynkowe. – To będzie wymagało czasu, aby wszyscy mentalnie się do tego przyzwyczaili, ale trzeba tworzyć sobie możliwości, aby ten zrównoważony transport wbudować w przestrzeń miasta – powiedział prezydent Krzysztof Żuk w czasie konferencji prasowej poświęconej otwarciu parkingu.

Mieszcząca się po sąsiedzku pętla „Choiny” to przystanek końcowy dla autobusów i trolejbusów. Początkowo do jej obsługi skierowane zostaną trzy linie: 18, 156 i 160. – Będzie to dogodny węzeł przesiadkowy – ocenił Grzegorz Malec, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. W przyszłości z pętli skorzystają autobusy eklektyczne.

Pętla powstała w ramach większego projektu „Przebudowa/rozbudowa ul. Szeligowskiego i Choiny wraz z budową trakcji trolejbusowych i przebudową skrzyżowań”. Koszt inwestycji wyniósł 37 milionów złotych.

Do końca 2021 roku w Lublinie mają powstać trzy kolejne parkingi typu Park & Ride. Pierwszy jest planowany na ulicy Żeglarskiej przy skrzyżowaniu z Krężnicką (naprzeciwko Stokrotki). Powstanie tam: pętla dla 14 autobusów oraz miejsca dla ponad 30 samochodów.

W okolicach ulicy Królowej Bony (boczna ul. Józefa Franczaka „Lalka” przy granicy miasta) powstanie pętla dla autobusów. Parking typu Park & Ride dla 40 samochodów powstanie bliżej bramy głównej cmentarza, przy skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka z ul. Grenadierów.

Kolejny parking ma powstać w rejonie al. Kraśnickiej w połowie drogi między ul. Jana Pawła a ulicą Bełżecką. Powstanie tam miejsce dla 10 pojazdów komunikacji miejskiej oraz parking na 40 samochodów.

Grzegorz Rekiel