W środę, 4 sierpnia, rozpoczęła się piesza pielgrzymka do Częstochowy, która po raz drugi przyjęła formę sztafety. Każdego dnia inne grupy przemierzają szlak, liczący w sumie ok. 320 km, by w sobotę, 14 sierpnia, wejść na Jasną Górę.

Tegoroczna 43. pielgrzymka rozpoczęła się tradycyjnie mszą św. w archikatedrze lubelskiej, której przewodniczył abp Stanisław Budzik. – Istotą czci oddawanej Bogu jest życie zgodne z wolą Bożą, życie według Bożych przykazań, życie na Jego chwałę. Życie w blasku świętości. Maryja uczy nas, jak oddawać chwałę Bogu, Ona jest naszą najlepszą nauczycielką. Maryja uczy z jakim pośpiechem i radością nieść Boga ludziom i odkrywać Jego obecność w drugim człowieku – mówił w homilii abp Budzik.

Po mszy na trasę wyruszyły grupy 1, 2, 3, liczące w sumie około 200 osób. Tym razem końcowym etapem był Chodel, do którego zazwyczaj pielgrzymi docierali dopiero drugiego dnia. Tu pątników zmieniły kolejne grupy, które na miejsce przywiozły autokary. Tak to będzie wyglądało do końca pielgrzymki, która potrwa o dzień krócej od tradycyjnej, która zawsze wyruszała z Lublina 3 sierpnia. Teraz poszczególne grupy mają wyznaczone swoje dni i wtedy przemierzają kilkadziesiąt kilometrów dziennie, krok za krokiem przybliżając się do Częstochowy. Tylko jedna grupa, tzw. kapucyńska, zdecydowała się na nocowanie w namiotach podczas podróży.

– Każdego dnia będziemy iść w trzech grupach. Po dojściu na miejsce, pątnicy wracają do domów, a następnego dnia na trasę wyjdą kolejni pielgrzymi. Dzięki wymianie pielgrzymów na lubelskiej pielgrzymce może być nawet kilka tysięcy osób – mówił ks. Mirosław Ładniak, przewodnik lubelskiej pielgrzymki.

W tym roku hasło pielgrzymki to: „Eucharystia – prawdziwe Życie”. Rozważania, które towarzyszą pielgrzymom, przygotował Salwatorianin, ks. Paweł Wróbel. W swoich konferencjach wtajemnicza słuchaczy w kolejne elementy mszy św. Rekolekcje oraz relacje i zdjęcia z każdego dnia są dostępne na stronie internetowej pielgrzymki lubelskiej. MG