Patriotycznie w Kozłówce

Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Zamoyskich w Kozłówce podpisały umowy o współpracy. Jej celem jest wymiana doświadczeń, wspólne wydawanie publikacji i tworzenie wystaw


IPN Lublin wesprze Muzeum w Kozłówce w realizacji projektu „Historia pisana życiorysami. Ziemiaństwo w walce o Niepodległą”. Już w tym sezonie zostanie zaprezentowana tematyczna wystawa (22.06-12.11.2018) a na jesieni będzie organizowana konferencja naukowa. Muzeum chce w ten sposób, z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przypomnieć biografie ziemian zasłużonych na polu gospodarki, polityki i aktywnie zaangażowanych w walkę o niepodległość naszego kraju.
Realizowany będzie też projekt „Akademii kozłowieckiej” w ramach której odbędą się cykle wykładów i spotkań oraz zajęć praktycznych – warsztatów, kursów, pokazów, przybliżających zwiedzającym dawną kulturę ziemiańską, a także nauczanie Prymasa Tysiąclecia. Akademia nawiązuje do wykładów prowadzonych w czasie okupacji w Kozłówce przez księdza Stefana Wyszyńskiego, późniejszego prymasa Polski. Ks. Wyszyński w pałacu należącym do Jadwigi i Aleksandra Zamoyskich przebywał od 1 sierpnia 1940 do 1 września 1941 roku.
W Muzeum w Kozłówce przeprowadzony będzie wielki remont. Koszt inwestycji to ponad 36 mln zł. Większość wydatków – ponad 24 miliony, pokryje dotacja z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Realizacja projektu potrwa do końca 2020 r. (EM.K.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here