Patriotycznie w Różance

11 listopada w całej Polsce świętowano 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Oprócz obchodów centralnych, wojewódzkich czy powiatowych także w mniejszych lokalnych społecznościach celebrowano uroczyście to wydarzenie. Tak było także w Różance, w gminie Włodawa.

Podobnie jak w poprzednich latach świętowanie niepodległości skupiło się wokół kościoła parafialnego pw. św. Augustyna i pomnika położonego przy drodze wojewódzkiej nr 816 w Różance, a upamiętniającego poległych bohaterów walczących o wolną i niepodległą Polskę. Przed mszą św. w intencji ojczyzny, dzięki uprzejmości księdza proboszcza Adama Daniluka, młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Róży Marii Zamoyskiej w Różance mogła zaprezentować, przygotowany pod kierunkiem nauczycieli, montaż słowno-muzyczny przypominający walkę Polaków o odzyskanie suwerenności w 1918 r.

Widowisko ilustrowała prezentacja multimedialna eksponowana na nowo zakupionym przez parafię ekranie, który zazwyczaj służy do wyświetlania słów pieśni kościelnych i grafik ilustrujących modlitwy. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości, wśród których znalazły się m.in. poczet szkoły oraz poczty Ochotniczych Straży Pożarnych w Różance i w Stawkach, miejscowi radni, dyrekcja Domu Pomocy Społecznej, nauczyciele, uczniowie i rodzice, przeszli w uroczystym pochodzie pod pomnik poświęcony poległym za wolną Polskę.

Tu, pod charakterystycznym białym monumentem, po odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrali: dyrektor Szkoły Podstawowej w Różance Agnieszka Bilicz-Lejko oraz Tadeusz Sawicki, były wójt gminy Włodawa, a prywatnie mieszkaniec Różanki i miłośnik historii. Przemawiający przywołali m.in. związki Różanki z polskimi drogami do odzyskania niepodległości, zwłaszcza w okresie powstania styczniowego i I wojny światowej.

Następnie uczniowie złożyli pod pomnikiem wieniec, zapalono znicze, a ksiądz proboszcz poprowadził modlitwę za ojczyznę. Lokalna uroczystość mimo niezbyt sprzyjającej aury zgromadziła znaczącą liczbę uczestników. Pokazała, że różne instytucje i ludzie, czasem o odmiennych poglądach, jednoczą się wokół wspólnej wielkiej idei, jaką jest wolna Polska. Była wyrazem tego, że działając lokalnie, chcą zrobić dla niej coś więcej niż wywiesić biało-czerwoną flagę. (a)