Patronka uczelni wśród chryzantem

Kilkadziesiąt bukietów chryzantem pojawiło się w Dzień Zaduszny pod pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej, niedaleko rektoratu UMCS. Uczelnia skupiła kwiaty, aby pomóc sprzedawcom, którzy ucierpieli na decyzji rządu o zamknięciu cmentarzy.


Nekropolii nie mogliśmy odwiedzać w sobotę, 31 października; w niedzielę – w uroczystość Wszystkich Świętych i w poniedziałek – Dzień Zaduszny. Obostrzenia wprowadzone przez rząd miały zapobiec dalszemu rozprzestrzenieniu się koronawirusa. Ucierpieli na niej jednak lokalni producenci i sprzedawcy, którzy zostali z dużą ilością zamówionych kwiatów, które miały zostać sprzedane osobom odwiedzającym groby najbliższych. W pomoc kwiaciarzom zaangażował się Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.

– Władze Uniwersytetu w geście solidarności, wsparły akcję zakupu chryzantem od lokalnych przedsiębiorców. W Dzień Zaduszny kilkadziesiąt bukietów chryzantem zostało ustawionych przed pomnikiem patronki naszej Alma Mater – Marii Curie-Skłodowskiej, tworząc piękną dekorację wokół monumentu – relacjonuje Aneta Adamska, rzecznik prasowy uczelni.

Ze wsparciem dla poszkodowanych handlowcówv ruszyli również lublinianie, w tym prezydent Krzysztof Żuk, kupując od nich, już po Wszystkich Świętych, chryzantemy i znicze. O tym, że decyzja o zamknięciu cmentarzy może zrujnować wielu przedsiębiorców zreflektował się również rząd. Pomoc finansową handlowcom zadeklarował też premier Mateusz Morawiecki. Kwiaty, które nie zostały sprzedane z powodu obostrzeń, ma skupować także Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Pomoc będą mogły dostać mikro, małe albo średnie przedsiębiorstwa, które poniosły straty z powodu zamknięcia cmentarzy od 31 października do 2 listopada.

Portal biznes.wprost.pl informuje, że „Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie udzielała pomocy posiadaczom co najmniej 50 chryzantem doniczkowych, które są w fazie pełnej dojrzałości i które zostały przeznaczone do sprzedaży na dzień zgłoszenia”.

Aby skorzystać ze wsparcia przedsiębiorca musiał wypełnić wniosek i podać m.in. liczbę niesprzedanych chryzantem oraz miejsce ich przechowywania. – ARiMR na swojej stronie internetowej ogłosi informację o możliwości odbioru chryzantem przez organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego lub inne instytucje publiczne. Zainteresowane podmioty przygotowują zgłoszenia, w których określą liczbę chryzantem, które zamierzają odebrać. Deklaracje taką należy przekazać do 12 listopada – czytamy na biznes.wprost.pl.

Wysokość stawki w przeliczeniu na jedną chryzantemę doniczkową zostanie podana w rozporządzeniu. Przymiarki mówią o 11 zł za sztukę. Pieniądze mają zostać wypłacone do końca tego roku. Na pomoc ARiMR przeznaczył 180 mln zł. GR

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here