Pewniaki poza powiatem

W najbliższej kadencji Sawin może stracić dwa mandaty w radzie powiatu chełmskiego. Hubert Wiciński chce kandydować na wójta, więc do powiatu nie będzie mógł a jeden z najaktywniejszych radnych, Andrzej Łolik podobno nie wystartuje wcale. A obydwu śmiało można byłoby nazwać „pewniakami”. Całą powiatową radę czeka sporo przetasowań personalnych…

W tej kadencji Sawin miał szczęście do swoich przedstawicieli w radzie powiatu. Z wyjątkowo dobrym wynikiem, ponad 600 głosów, wszedł Hubert Wiciński z PSL, sporo, ponad 400, zebrał też Andrzej Łolik z listy PiS. W najbliższych wyborach obydwaj rozstaną się z radą powiatu. Wiciński zapowiedział start na wójta gminy a nowa ordynacja zakazuje startu do dwóch samorządów. Znajdzie się ktoś, kto pociągnie listę PSL w Sawinie?

– Nie zasypialiśmy gruszek w popiele, mamy dobrych kandydatów na listę i mam nadzieję, że uda się przedstawicielowi z naszej gminy wejść do rady powiatu – mówi Wiciński, który jest prezesem gminnego PSL. – Mieszkańcom powinno na tym zależeć, bo dzięki obecności w radzie można dla gminy dużo zrobić.

Zamiast Wicińskiego na liście ma znaleźć się Agnieszka Dąbrowska, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej i prezes Regionalnego Towarzystwa Gminy Sawin oraz Iwona Krzywicka, sołtys z Czułczyc.

W wyborach może zabraknąć też drugiego „pewniaka”, czyli Andrzeja Łolika. Podobno władze PiS chcą, by na listach wyborczych znaleźli się jedynie członkowie partii, a Łolik jest tylko jej sympatykiem. – Na dzień dzisiejszy rzeczywiście nie planuję startu, ale także dlatego, że nikt mi tego nie proponował – mówi radny. – Sam nie chodzę i nie proszę się o miejsce na liście. Nie należę do żadnej partii i nie mam ambicji, by za wszelką cenę w polityce funkcjonować.

A. Łolik jest radnym powiatowym już po raz trzeci. Wcześniej, przez jedną kadencję, był radnym w gminie Sawin.

Wspólnie z Wicińskim byliby „pewniakami” do objęcia mandatów. Ale radę powiatu czeka jeszcze kilka innych przetasowań i na listach zabraknie innych „pewniaków” związanych głównie z PSL. Do powiatu nie wystartuje Marcin Łopacki, który podobnie jak H. Wiciński chce powalczyć o stanowisko wójta w swojej gminie Chełm. Prezesowi chełmskich ludowców mocno zależy też, by na liście nie było Marka Słupczyńskiego, chociaż w poprzednich wyborach pociągnął listę w swoim okręgu (Ruda-Huta, Sawin, Wierzbica) i zdobył najwięcej głosów spośród wszystkich kandydatów do rady powiatu. Jego miejsce na liście ma zająć Jarosław Walczuk, wicewójt Rudy-Huty. Bogumił Fura