„Piątka” nie do przebicia?

Ile skorzysta powiat świdnicki i jego mieszkańcy na „Nowej Piątce PiS”, wyliczali na konferencji, zorganizowanej w ubiegły piątek w Świdniku, wiceminister Artur Soboń, starosta Łukasz Reszka i wójt gminy Mełgiew Magdalena Wójcik.


Rozszerzenie programu 500+ na pierwsze dziecko, zwolnienie z podatku PIT wynagrodzeń pracowników do 26. roku życia, podniesienie kwoty wolnej od podatku, „trzynastka” dla emerytów i rencistów oraz przywrócenie lokalnych połączeń autobusowych to pięć propozycji, nazwanych „Nową Piątką PiS”, których wprowadzenie w ciągu kilku najbliższych miesięcy obiecali Polakom prezes partii Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki.

Choć rządzący deklarują, że to kolejny etap realizacji ich programu poprawy życia wszystkich Polaków, wyrównywania szans i niwelowania różnic między grupami społecznymi o najniższych i najwyższych dochodach, to jednocześnie nie kryją, że mają one zapewnić PiS zwycięstwo w wiosennych eurowyborach i jesiennych wyborach do parlamentu krajowego.

Rząd zapewnia, że wyliczone na ponad 40 mld złotych wydatki mają pokrycie w budżecie państwa. Teraz politycy PiS ruszyli w kraj, by przekonywać o tym wyborców w terenie. W ubiegły piątek w Świdniku założenia programu rozpisanego według punków: 1. „Rodzina”, 2. „Młodzi”, 3. „Praca”, 4. „Starsi i słabsi”, 5. „Infrastruktura” prezentował poseł i wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, któremu towarzyszyli starosta świdnicki Łukasz Reszka i wójt gminy Mełgiew, Magdalena Wójcik.

– „Nowa Piątka PiS” sprawi, że Polacy będą Europejczykami również w swoich portfelach. Chcemy, żeby byli bogaci, jak np. Niemcy, Francuzi czy Brytyjczycy. Wprowadzamy kolejne takie rozwiązania, bo polska gospodarka rozwija się najszybciej od początku lat 90-tych i mamy możliwości, żeby realizować takie inicjatywy – stwierdził na rozpoczęciu konferencji wiceminister Artur Soboń.

Rodzina

Pierwszym punktem programu jest rozszerzenie programu 500+ na pierwsze dziecko bez względu na dochód. Świadczenie ma być wypłacane od lipca tego roku. – Do sprawnego, jak dotychczas, wypłącania 500+, niezbędna jest dobra współpraca ministerstwa z samorządami. Dodatkowe dochody mieszkańców przynoszą korzyść również samym samorządom – mówił poseł, oddając głos wójt Magdalenie Wójcik.

– Jesteśmy zadowoleni z rozbudowy pakietu 500+. W naszej gminie wypłacaliśmy dotąd świadczenie na ponad 800 dzieci, a od lipca skorzysta z niego kolejne ponad 700 pociech – wyliczała wójt Wójcik.

Młodzi

Kolejny element programu jest skierowany do osób poniżej 26. roku życia i pracodawców. Wynagrodzenie takich pracowników będą całkowicie zwolnione z podatku PIT, co ma podnieść wynagrodzenia osób młodych, a pracodawców zachęcać do ich zatrudnienia.

– W powiecie świdnickim ulga ta obejmie ok. 4 tysiące mieszkańców – podsumował poseł Soboń.

Praca

Następna propozycja dotyczy wszystkich zatrudnionych.

– Wszystkim obniżymy podatek PIT i wprowadzimy, co najmniej dwukrotnie wyższą kwotę kosztów uzyskania przychodów. Koszty pracy będą realnie niższe dla wszystkich, a w portfelu rocznie zostanie nam co najmniej kilkaset złotych – podkreślał wiceminister.

Starsi i słabsi

PiS ma także kuszącą ofertę dla emerytów i rencistów. Każdy z nich już w maju tego roku otrzyma tzw. „trzynastkę” w wysokości 1100 zł. – W przypadku powiatu świdnickiemu takie świadczenia otrzyma ok. 13 tys. osób. Będzie to duży zastrzyk środków finansowych dla mieszkańców naszego powiatu – mówił Artur Soboń.

Infrastruktura

Przywrócenie lokalnych połączeń autobusowych to propozycja PiS dla mieszkańców wsi i małych miejscowości.

– Jeszcze 10 lat temu na terenie powiatu usługi transportowe świadczyło ponad 25 przewoźników, a dziś jest ich zaledwie 10, a jeszcze bardziej ograniczona została ilość kursów, zwłaszcza do mniejszych miejscowości. Przywrócenie połączeń autobusowych między nimi a stolicą powiatu, gdzie znajdują się urzędy, ośrodki kulturalne i sportowe, znacznie ułatwi życie mieszkańcom, zwłaszcza osobom starszym, niepełnosprawnym i młodym, którzy nie mają jeszcze swojego samochodu, bo dziś często mają oni problem z dostaniem się do Świdnika – mówił Łukasz Reszka, starosta powiatu świdnickiego.

– Te rozwiązania łączą się w system, który budujemy – mówił A. Soboń – W poprzedniej „Piątce” premiera Morawieckiego były środki na budowę dróg lokalnych. W tym roku rząd przeznaczy na to 6 miliardów złotych. Poprawiając jakość i sieć połączeń drogowych, dajemy możliwość, by z tych dróg również korzystała komunikacja publiczna.

Wiceminister dodał również, że ze środków w ramach programu Dostępność + rząd do 2025 roku chce dofinansować zakup przez gminy ok. 1000 autobusów niskopodłogowych, co sprawi, że komunikacja publiczna będzie dostępna dla wszystkich, w tym osób niepełnosprawnych, których w Polsce jest ok. 12%,

Joanna Niećko

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here