Piąty budżet obywatelski

W piątek 4 maja ruszy kolejna, piąta już, edycja Budżetu Obywatelskiego. Do 30 czerwca mieszkańcy Chełma mogą zgłaszać propozycje inwestycji. Te, które otrzymają najwięcej głosów, zostaną zrealizowane w 2019 roku. Do tej pory w ramach budżetu zrealizowano ponad 30 zadań. Kolejnych 18 zostanie wykonanych w br.

Pierwsza edycja budżetu obywatelskiego ruszyła w 2015 roku. Od tamtego czasu wprowadzono kilka zmian. Z czterech do dziesięciu zwiększyła się liczba rejonów głosowania, a całkowita pula pieniędzy do podziału wzrosła z 2 do 2,5 mln zł. Na każde z dziesięciu osiedli przypada 250 tys. zł. Od ubiegłego roku wnioski inwestycyjne można składać przez Internet. Za pomocą elektronicznej platformy można również głosować. Dzięki temu liczba osób biorących udział w głosowaniu IV edycji zwiększyła się niemal dwukrotnie w stosunku do ilości głosujących rok wcześniej. Obecnie miasto ma już przygotowane wszystkie niezbędne dokumenty, aby rozpocząć nową edycję. Ruszy ona 4 maja.

– Naniesienia stosownych korekt wymagały wprowadzone na podstawie ogólnokrajowych przepisów zmiany nazw ulic. Ale są to zmiany proceduralne, które nie wpływają na podstawowe zasady budżetu obywatelskiego – mówi prezydent Chełma, Agata Fisz. – Mamy już przyjęty szczegółowy harmonogram nowej edycji, który przewiduje m.in. prawie dwa miesiące na składanie propozycji zadań przez mieszkańców.

Dokładnie od 4 maja do 30 czerwca mieszkańcy Chełma będą mieli możliwość zgłaszania swoich propozycji do budżetu obywatelskiego. Mogą to zrobić zarówno osobiście w urzędzie miasta przy ul. Lubelskiej 65, jak i elektronicznie przez stronę www.chelm.budzet-obywatelski.org.
Najpóźniej do 10 września br. powinniśmy poznać zadania, które spełniając kryteria chełmskiego budżetu obywatelskiego, znajdą się na listach do głosowania. Wybór inwestycji do realizacji na 2019 rok odbędzie się natomiast w dniach 17-22 września. Tak jak w ubiegłym roku, wskazać najbardziej potrzebne inwestycje będzie można zarówno w osobistym głosowaniu, jak i przez Internet.

Zasady składania propozycji, ich oceny oraz warunki głosowania nie ulegają zmianie. Szczegóły są dostępne na internetowej stronie chełmskiego budżetu obywatelskiego. Władze Chełma nie wykluczają jednak wprowadzenia w przyszłości zmian. Choć sprawa, z uwagi na przyjęty tegoroczny budżet miasta, dotyczy bardziej kolejnych edycji, to już teraz rozważają możliwość dodania nowej kategorii.

– Chciałabym, abyśmy mogli również wybierać zadania o charakterze ogólnomiejskim, tj. takie, na które głosować mogliby wszyscy mieszkańcy, a nie według podziału na rejony. Oczywiście nie oznacza to, że znikną inwestycje osiedlowe, to powinno pozostać bez zmian – wyjaśnia Agata Fisz. – Wprowadzenie nowej kategorii wymaga jednak określenia szczegółowych zasad i przeznaczenia na ten cel dodatkowych pieniędzy, zapewne nie małych gdyż dotyczyłyby większych zadań. (ptr)