Pięciu pijaków jednego dnia

Czas przed i po Wszystkich Świętych od lat należy do najbardziej niebezpiecznych dni na drogach. Mimo apeli i przestróg, za kierownicę nadal wsiada mnóstwo pijanych kierowców. Tylko jednego dnia włodawska policja zatrzymała aż pięciu takich delikwentów.

We wtorek (29 października) policjanci patrolowali drogi powiatu w ramach codziennych obowiązków. – W miejscowości Lack (gm. Hanna) zatrzymali 55-latka kierującego rowerem, u którego urządzenie do pomiaru poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu wskazało blisko 1,5 promila – zaczyna wyliczać Kinga Zamojska-Prystupa z KPP we Włodawie.

– W Hańsku Pierwszym wpadł kierujący Citroenem, który prowadził swój pojazd znajdując się w stanie nietrzeźwości, mając „na wydechu” 0,5 promila. Przed sądem stanie również 45-letni mieszkaniec gminy Hanna, który w Nowym Holeszowie kierował ciągnikiem rolniczym mając 0,5 promila. Dodatkowo mężczyzna ten nie posiadał uprawnień do kierowania. W Zastawiu (gm. Urszulin) wpadł kierujący rowerem 56-letni mieszkaniec gminy Urszulin, który wydmuchał 1,5 promila.

Ostatnim nietrzeźwym kierującym zatrzymanym tego dnia był 53-letni mieszkaniec gminy Włodawa, który w Różance poruszał się rowerem mając aż 3 promile alkoholu. Przypominam, że za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.

Wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w kwocie nie niższej niż 5000 złotych. Natomiast zatrzymanym rowerzystom grozi wysoka grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres do 3 lat – kończy Zamojska-Prystupa. (bm)