Piękne głosy Polek z Brześcia

Polski Chór Akademicki „Zgoda” z Brześcia

Poruszający koncert pieśni patriotycznych i religijnych w wykonaniu Polskiego Chóru Akademickiego „Zgoda” z Brześcia (Białoruś) odbył się w ostatnią niedzielę czerwca w kościele pw. św. Brygidy przy ul. Narutowicza. Występ zespołu, znanego od blisko dwudziestu lat z występów m.in. w polskich kościołach, a także placówkach dyplomatycznych Polski i Białorusi, poprzedził wzruszający występ polskich harcerzy z Brześcia.


Koncert otworzyła młodziutka harcerka Ksenia Sachacka z DH im. Ryszarda Snarskiego w Brześciu, która zaśpiewała harcerską modlitwę. Tuż przed jej występem dowiedzieliśmy się, że jako solistka w 2019 r. zajęła III miejsce podczas Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Religijnej i Patriotycznej Sacrosong w Otwocku.

Po niej wystąpili nieco starsze koleżanki i koledzy związani z tą samą harcerską drużyną. Odnotujmy, że jedna z harcerek, Karina Wasilijewa, występująca także jako solistka podczas lubelskiego koncertu, została również laureatką tegorocznego Sacrosong w Otwocku – zajęła III miejsce.

Po tym wzruszającym występie młodzieży rozpoczął się właściwy koncert Polskiego Chóru Akademickiego „Zgoda”. Zespół powstał w 2000 r. i obecnie działa przy Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego na Białorusi. Liczy ok. 50 osób, głównie kobiet i kilku mężczyzn. Dyrygentem chóru i kierownikiem artystycznym jest Wenera Zakirowa.

W repertuarze Chóru „Zgoda” znajdują się utwory religijne i patriotyczne. Podczas koncertu wykonano m.in. „Gaude Mater Polonia”, „Marsz, marsz, Polonio!”, „Rotę” Feliksa Nowowiejskiego – przy tych utworach lubelska publiczność powstała, a także, jak: „Pieśń konfederatów barskich”, „Bogarodzico Dziewico”, „Ave Maria”, „Modlitwa do Bogarodzicy”, „Kocham Cię, Polsko!”; oraz „Uwierz, Polsko”, podczas wykonania pięknym głosem wyróżniała się solistka Natalia Szestiuk, o czym można się przekonać na kanale YouTube (należy wpisać tytuł pieśni i nazwę chóru).

Na co dzień Polski Chór Akademicki „Zgoda” swój bogaty repertuar prezentuje w kościołach katolickich w Brześciu, przed Konsulem Generalnym w Brześciu; uświetnia ważne wydarzenia, szczególnie dla lokalnej polskiej społeczności na Białorusi (w 2014 r. sukcesem był występ w Filharmonii Brzeskiej). W Polsce występował m.in. w katedrze św. Jana w Warszawie, przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnych i Patriotycznych Sacrosong w Otwocku – w 2019 zajął III miejsce. Od lat bierze udział w polskich festiwalach i przeglądach polonijnych zespołów; m.in. w Janowie Podlaskim, Terespolu, Mrągowie, Koszalinie i w Lublinie.

Lubelski koncert Chóru w kościele rektoralnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej przy ul. Narutowicza 6 odbył się po uroczystej mszy św. o godz. 13.15, podczas której upamiętniono 78. rocznicę rozstrzelania polskich profesorów wyższych uczelni Lwowa w lipcu 1941 r. Przewodniczył jej i homilię wygłosił rektor kościoła, ks. Dariusz Bondyra.

Koncert Chóru „Zgoda” zorganizowało Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Lublinie i Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie. Chór do Lublina przyjechał na zaproszenie prezydenta Krzysztofa Żuka.

Na zakończenie artystycznego wydarzenia członkowie Chóru „Zgoda”, a także Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego, reprezentowanego przez Annę Paniszewę, zostali uhonorowani Medalami Unii Lubelskiej, w ramach tegorocznych obchodów 450-lecia podpisania unii lubelskiej. Wręczył je Tomasz Rakowski z Kancelarii Prezydenta Lublina.

Monika Skarżyńska