Piękne urodziny AZS

Pamiątkowe zdjęcie uczestników 100. urodzin Akademickiego Związku Sportowego w Lublinie

22 stycznia 1922 roku na Uniwersytecie Lubelskim (wówczas jeszcze w nazwie bez Katolicki) powstało Akademickie Koło Sportowe, które kilka miesięcy później przekształcone zostało w Akademicki Związek Sportowy. W minioną sobotę, dokładnie 100 lat później, w tym samym miejscu, lubelscy azetesiacy świętowali swoje piękne urodziny!

Głównym punktem sobotnich obchodów 100-lecia AZS Lublin była uroczysta msza święta w kościele akademickim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył arcybiskup Stanisław Budzik.

– Uprawianie sportu to pokonywanie własnej słabości, szkoła wytrwałości, szlachetnej rywalizacji, radości ze zwycięstwa, ale także nauka przegrywania, która jest bardzo pomocna w życiu człowieka. Dlatego Św. Paweł, jak usłyszeliśmy w pierwszym czytaniu w swoich listach bardzo często sięga do języka sportu i odnosił ten język do życia duchowego człowieka. Wbiegnijcie abyście otrzymali nagrodę i to nagrodę nieprzemijającą, nagrodę trwałą – mówił podczas homilii metropolita lubelski. Po chwili abp. Budzik przedstawił krótki rys historyczny AZS Lublin. Na zakończenie arcybiskup złożył azetesiakom życzenia słowami Świętego Jana Pawła II, byłego profesora KUL i patrona lubelskiej uczelni, które Ojciec Święty skierował kiedyś do sportowców. – Razem z Wami dziękuję Bogu za tę moc Ducha, dzięki której podejmujecie na co dzień pracę nad sobą, pokonujecie własną słabość, aby w szlachetnej rywalizacji sięgać po laury w dziedzinie sportu. Wasz trwały wysiłek i radość ze zwycięstw nabiera znaczenia symbolu, do którego może się odwołać każdy człowiek pragnący duchowo wzrastać, zwłaszcza Chrześcijanin, który jak pisze Św. Paweł w dobrych zawodach występuje, aby ukończywszy bieg życia otrzymać z rąk Chrystusa wieniec sprawiedliwości – powiedział arcybiskup S. Budzik.

W sobotniej uroczystości uczestniczył między innymi minister edukacji Przemysław Czarnek, który losy lubelskiego AZS śledzi równo od 30 lat, od 1992 roku, odkąd zamieszkał w Lublinie. – Sportowcy spod znaku AZS odnosili i odnoszą wiele wspaniałych sukcesów, ale najważniejsze jest to, że ta organizacja dba o kondycję fizyczną młodzieży akademickiej. To jest nie do przecenienia przez te 100 lat – powiedział tygodnikowi minister nauki.

– Tajemnicą naszego sukcesu jest atmosfera, którą tworzą ludzie. To przyciąga do nas zawodników, sponsorów, władze miasta i województwa – przyznał Zdzisław Targoński, prezes AZS Lublin. – Wszyscy widzą, że wykonujemy dobrą robotę, która przekłada się na wyniki sportowe. Pragnę podkreślić, że oprócz tego sportu na najwyższym poziomie, skupiamy się przede wszystkim na sporcie dla studentów, którzy chcą aktywnie spędzać czas. Prowadzimy rozgrywki międzyuczelniane, w których można się realizować. Dzięki temu dołącza do nas wiele osób, a z nich możemy wyławiać potencjalne talenty.

– Bez wątpienia dzisiejszy dzień jest jednym z najważniejszych punktów w kalendarzu obchodów roku stulecia AZS Lublin – dodał z kolei Paweł Markiewicz, wiceprezes AZS. – Przywiązujemy ogromną wagę do symboliki czy tradycji. Z nich czerpiemy inspirację. Naszym symbolem jest gryf. Ten jednoczy całe pokolenia. Jednoczy młodych sportowców, pracowników naukowych, całą społeczność akademicką. Poświęcenie i nadanie sztandaru odbywa się tu, gdzie nasza historia się rozpoczęła. To też element bardzo symboliczny i ważny dla nas – zakończył P. Markiewicz.

Obchody stulecia AZS w Lublinie rozpoczęły się już 28 września ubiegłego roku. Potrwają do października, a ich zwieńczeniem będzie ogólnopolska uroczysta gala sportu akademickiego. BAS

Z historii lubelskiego AZS

22 stycznia 1922 roku z inicjatywy Tadeusza Jaworskiego przy życzliwym poparciu Senatu Uniwersytetu Lubelskiego zostało powołane do życia Akademickie Koło Sportowe w Lublinie. Jesienią 1922 roku nazwa AKS została zastąpiona na Akademicki Związek Sportowy.

Pierwszą sekcją, która podjęła działalność po utworzeniu Akademickiego Koła Sportowego była sekcja szermierki, kolejne: lekka atletyka, piłka nożna, tenis ziemny i pływanie. Na początku 1923 roku powstały sekcje bokserska i narciarska.

Pierwszym prezesem Akademickiego Koła Sportowego był J. Lolaczyński.

Funkcję piastował niespełna miesiąc. Zrezygnował 20 lutego. Na jego miejsce wybrany został początkowo Marian Sławiński, a później Tadeusz Wiśniowiecki. – Zwłaszcza ten ostatni, będąc prezesem przez kilka kolejnych kadencji, przyczynił się do szybkiego rozwoju lubelskiego sportu akademickiego – czytamy w monografii wydanej w 1972 roku na 50-lecie AZS Lublin autorstwa Leszka Roupperta.

Podczas uroczystej mszy świętej, która odbyła się sobotę w kościele akademickim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, arcybiskup Stanisław Budzik poświęcił sztandar AZS Lublin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here