Pieniądze na Słowikowo

Ze względu na epidemię podopieczni Dziennego Domu Seniora „Słowikowo” w Teresinie jeszcze nie mogą w nim przybywać. Ale wiele pożytecznego ma się tam wkrótce wydarzyć dzięki otrzymanej właśnie prawie 1,5 mln zł dotacji. Oprócz seniorów skorzysta na tym też Spółdzielnia Socjalna „Słowianka”, które zajmie się cateringiem dla „Słowikowa”.

W ubiegłym roku gmina Leśniowice otrzymała 299 994,84 zł dofinansowania z rządowego Programu „Senior Plus” na projekt zakładający adaptację byłej podstawówki w Teresinie na Dzienny Dom Seniora „Słowikowo”. Zakres prac, dostosowujących budynek do wymagań i dziennego pobytu w nim seniorów, był duży. W pierwszej kolejności urzędnicy myśleli o zapewnieniu miejsc w tej placówce mieszkańcom gminy Leśniowice. Kilka miesięcy temu zakończono prace w „Słowikowie”, a potem rekrutowano seniorów, którzy będą podopiecznymi placówki. Niedawno gminie Leśniowice przyznano też 1 489 011,42 zł dotacji z RPO na projekt pod nazwą „Rozwój usług społecznych w Gminie Leśniowice”. 22 kwietnia br. Joanna Jabłońska, wójt gminy Leśniowice, odebrała w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie umowę na dofinansowanie tego projektu.

– Jego głównym celem jest rozwój wysokiej jakości usług społecznych na terenie gminy Leśniowice – mówi wójt Jabłońska. – Odbiorcami projektu będzie grupa czterdziestu osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym. Chodzi o dwudziestu uczestników dziennego domu „Słowikowo” oraz dziesięć osób niepełnosprawnych, które będą korzystały z usług rehabilitacyjnych świadczonych w miejscu zamieszkania. Wsparcie psychologa otrzyma również dziesięciu opiekunów osób uczestniczących w projekcie. Dodatkowo dziesięć najbardziej potrzebujących osób otrzyma tak zwane bransoletki życia wraz ze świadczeniem całodobowej usługi teleopieki.

Całkowita wartość projektu wynosi ponad 1,75 mln zł. Otrzymana dotacja zostanie przeznaczona m.in. na zakup wyposażenia do „Słowikowa”, zajęcia kulturalno-społeczne, rehabilitacyjne i z zakresu arteterapii dla uczestników domu seniora, ich wyjazdy do kina, teatru, na pływalnię, organizację wydarzeń integracyjnych, warsztaty z psychologiem dla opiekunów osób objętych wsparciem, „bransoletki życia”, a także wynagrodzenie kadry pracującej w „Słowikowie”. Na początku planowano, że podopieczni będą mogli korzystać z zajęć w domu seniora od początku tego roku, ale epidemia to pokrzyżowała. „Słowikowo” oficjalnie rozpoczęło działalność 1 kwietnia br. Seniorzy jeszcze nie mogą fizycznie w nim przebywać, bo to wykluczone ze względu na obostrzenia. Na razie kadra kontaktuje się z nimi zdalnie.

– Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie się to zmieni i podopieczni pojawią się w „Słowikowie” – mówi Joanna Jabłońska, wójt gminy Leśniowice.

Oprócz ważnych usług na rzecz seniorów projekt ma jeszcze jeden plus. Dzięki niemu zlecenia na najbliższe 30 miesięcy będą miały zapewnione panie ze Spółdzielni Socjalnej „Słowianka” z Rakołup Dużych (gmina Leśniowice). Zajmą się one przygotowaniem i dostawą posiłków w ramach projektu „Rozwój usług społecznych w gminie Leśniowice”. Zadaniem pań ze spółdzielni „Słowianki” będzie przygotowywanie i dostarczenie do domu dziennego pobytu w Teresinie obiadów i podwieczorków dla 20 seniorów, zgodnie z zaleconymi dietami, prawidłową wartością odżywczą, kaloryczną. One także będą odpowiadały ze catering podczas wydarzenia integracyjnych w „Słowikowie”.  (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here