Piernikowe zapachy na Hirszfelda

Świąteczne zajęcia w SOSz-W

Seniorki działające w ramach Wielopokoleniowego Klubu Wolontariusza TWWP przygotowały z niewidomymi dziećmi pierniczki. To jedna z wielu aktywności, jakie podejmują tuż przed świętami Bożego Narodzenia.


Z podopiecznymi ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie spotykają się już od czterech lat. Dzieciaki bardzo lubią te wizyty i zawsze z utęsknieniem wyglądają odwiedzin sympatycznych „babć”. – W czasie warsztatów, które odbyły się 13 grudnia, nasze wolontariuszki opowiedziały dzieciom o tradycjach bożonarodzeniowych. Najstarsza wolontariuszka, ponad osiemdziesięcioletnia pani Sabinka Gąbin, wspominała swoje dzieciństwo i zapomniane już nieco zwyczaje, a dzieci opowiadały, jak to jest w ich domach – mówi Elżbieta Iwanicka, koordynatorka Wielopokoleniowego Klubu Wolontariusza TWWP. Seniorki rozdały wałki, foremki i pomogły w zagnieceniu pachnącego korzennymi przyprawami ciasta, a dzieci z radością wykrawały kształty i ozdabiały je według własnego pomysłu.
– Byłyśmy bardzo wzruszone ich pracą i zaangażowaniem. Nawet, jeśli nie widzą lub niedowidzą, to są w stanie opuszkami palców wyczuwać najdrobniejsze kształty i pracować w dużym skupieniu. Wszyscy byli bardzo szczęśliwi, że mogli zrobić ciastka sami – dodaje pani Elżbieta. Po wspólnej degustacji świątecznych smakołyków seniorki wykonały z dziećmi choinkę dla każdego uczestnika. Dzieci zachowały też ciastka, którymi zamierzają podzielić się z najbliższymi podczas świątecznych wizyt w domach. – Bardzo cenimy sobie współpracę z tą placówką, bo widzimy jak bardzo zależy dyrekcji i opiekunom na stworzeniu rodzinnej atmosfery swoim podopiecznym – podkreślają zgodnie seniorki. (EM.K.)

Wielopokoleniowy Klub Wolontariusza ma swoją siedzibę na ul. Narutowicza 41. Działa w ramach Towarzystwa Wolnej Wszechnicy Polskiej Oddział w Lublinie ( Lubelski Uniwersytet Trzeciego Wieku) od 2007 r. Jego głównym założeniem jest świadoma, dobrowolna i nieodpłatna „pomoc płynąca z serca”, a także działalność edukacyjna, kreowanie mody na wolontariat, aktywizacja seniorów oraz rozwijanie współpracy wielopokoleniowej. Członkowie klubu organizują akcje pomocy ludziom starszym, biednym, samotnym, chorym, np. „Dar czasu i serca” czy „Mikołaj przy łóżku chorego” dla ciężko chorych pensjonariuszy Zakładu Opieki Leczniczej w Lublinie. W czasie wizyt wolontariusze angażują się w pomoc, rozmawiają z podopiecznymi. Wręczają drobne upominki i świąteczne stroiki, które sami przygotowują. Do klubu można w każdej chwili dołączyć, nr kontaktowy do sekretariatu to 81 532 12 27.