Pierwsza kaszka dla dziecka – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Bardzo ważnym momentem w życiu każdego niemowlaka jest gdy nadchodzi czas na rozszerzanie menu. Samo karmienie piersią przestaje być wystarczalne i niemowlę domaga się innego pokarmu. Dla matki jest to odpowiedni moment, by rozszerzyć dietę swojej pociechy. Wiadomym jest, że musi być to coś delikatnego, co nie podrażni żołądka. Trzeba stopniowo przyzwyczajać dziecko do nowego pokarmu. Idealnym na sam początek są kaszki, jednak wiele rodziców ma ten dylemat, że nie wie, jaką kaszkę wybrać dla swojego dziecka.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kaszki?

Na półkach sklepowych można znaleźć wiele przeróżnych kaszek od wielu producentów. Mogą być to zwykłe kaszki, kaszki smakowe, a nawet kaszki specjalistyczne. Rodzic, który w sklepie, stanie przed takim regałem zachodzi w głowę, co będzie najlepsze dla jego dziecka. Wielu z nich stara się przygotować własną kaszkę, jednak nie każdy ma na to czas. Przy zakupie kaszki należy zwrócić szczególną uwagę na to, co jest napisane na opakowaniu. Mimo że wielu z nas nie chce się tego czytać, to jest to bardzo ważne. Trzeba przede wszystkim wiedzieć dla jakiego przedziału wiekowego jest produkt i zastanowić się, czy nasze dziecko się w nim mieści. Kaszki mają to do siebie, że przygotowane są dla pewnych grup wiekowych, ponieważ wraz ze wzrostem dziecka, są inne zapotrzebowania. Kaszki powinno podawać się dzieciom od 6 miesiąca życia. Jeśli stwierdzimy, że wiek się zgadza, możemy przystąpić do dalszej analizy. Kolejną ważną kwestią są składniki. Niektóre z dzieci mogą być uczulone na niektóre z nich. No i ostatnim jest wybór bezsmakowej lub smakowej kaszki. Na samym początku zaleca się kaszki bezsmakowe, by stopniowo przyzwyczajać dziecko do nowego pożywienia, a także smaku. Kiedy zobaczymy, że dziecko spożywa kaszki i nie występują żadne problemy, można wprowadzić kaszki smakowe np. z kawałkami owoców. Zobacz – kaszki bezmleczne Humana

Jakie kaszki na sam początek?

Jak zostało wspomniane wyżej, na sam początek najlepiej podawać kaszki bezsmakowe. Głównie kaszki bez mleczne i bezglutenowe, do takich kaszek należą np. kukurydziane lub ryżowe. Są bardzo lekkie i delikatne dla brzucha małego dziecka. Dodatkowo można dodawać je do mleka modyfikowanego, pokarmu matki, a nawet wody mineralnej.  Gdy po pewnym czasie zdecydujemy się na urozmaicenie kaszek owocami, można do nich dodawać np. przetarte jabłko lub przetartą gruszkę i przekonać się, czy nasze dziecko będzie z chęcią je jadło. Kaszki na jakie powinniśmy zwrócić uwagę, to: kasza manna, kuskus (ten zawiera gluten), kasza jęczmienna, kasza kukurydziana, kasza ryżowa.

Najważniejsze przy wyborze odpowiedniej kaszki dla dziecka jest uważność rodzica, który ją kupuje. Trzeba dokładnie przeanalizować skład takiego produktu. Dużo gotowych kaszek może być nafaszerowana wieloma nieodpowiednimi składnikami jak np. sztuczne polepszacze czy zbyt duża dawka cukru. Oczywiście zanim zdecydujemy się, co będziemy podawać musimy najpierw skonsultować się z lekarzem.  Może się zdarzyć, iż dziecko będzie mieć uczulenie na pewne składniki, a to również trzeba uwzględnić przy jej wyborze. Najbezpieczniejsze do podawania okazują się kaszki domowe, które sami przygotowujemy. Jednak jedno i drugie się nie wyklucza. Trzeba być bardzo uważnym i zaznajomionym z tematem.

Artykuł sponsorowany