Pijana plaga zagraża życiu

Czterech jednego dnia, dwóch kolejnego. Zatrzymanych przez drogówkę pijanych kierujących nie brakuje. Rekordzista ubiegłego tygodnia miał aż 3,5 promila we krwi. Gdzie się podział rozsądek?

Z prawkiem czy bez, pijani jeżdżą dalej. W wojnie o trzeźwość na drodze nie pomagają żadne kary. Liczba przyłapanych przez drogówkę nietrzeźwych kierujących wcale nie maleje, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Bywają tygodnie, kiedy niemal każdego dnia wpada pijak za kółkiem.

– Pomimo licznych apeli o niewsiadanie za kierownicę pojazdu po spożyciu alkoholu, wciąż dochodzi do sytuacji, że podczas kontroli drogowych wpadają kierujący na tak zwanym „podwójnym gazie”. Ubiegły wtorek na drogach powiatu chełmskiego obfitował w tego typu zdarzenia – mówi kom. Ewa Czyż, rzecznik prasowa Komendy Miejskiej Policji w Chełmie.

Od popołudnia do wieczora, 27 lipca, policjanci z wyeliminowali z ruchu drogowego trzech nietrzeźwych mężczyzn, którzy kierowali samochodami osobowymi. Wszyscy mieli ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Jeden z nich został zatrzymany przy ul. Wolności, drugi wpadł przy ul. Mościckiego w Chełmie, a trzeci – na terenie powiatu. – Dwóm z nich funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy, z kolei trzeci nie posiadał prawa jazdy i odpowie za kierowanie bez wymaganych uprawnień. Rekordzistą okazał się natomiast rowerzysta zatrzymany w południe do kontroli drogowej na terenie gminy Sawin, u którego badanie stanu trzeźwości wykazało 3,5 promila alkoholu w organizmie – dodaje kom. Czyż.

Mężczyźni po czynnościach zostali zwolnieni. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowiedzą przed sądem. Tymczasem policja po raz kolejny apeluje o rozsądek i kierowanie się zasadą: „Piłeś? Nie jedź!”. – Apelujemy o rozsądek i przypominamy, że kierowanie po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu jest zabronione. Nietrzeźwi kierujący powodują tragiczne w skutkach zdarzenia drogowe zarówno dla siebie, jak też innych uczestników ruchu drogowego. Kierowanie pojazdami mechanicznymi w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 2, co najmniej 3-letnim zakazem prowadzenia pojazdów i poważnymi konsekwencjami finansowymi. Z kolei nietrzeźwy rowerzysta odpowiada za wykroczenie zagrożone karą aresztu albo grzywny – przypomina rzecznik chełmskiej komendy.

Niestety, już następnego dnia drogówka przyłapała dwóch kolejnych pijanych kierujących. (pc)