Piotr Nazaruk opowie o historii żydowskiego sportu w Lublinie

Plakat zapowiadający poniedziałkowy wykład w Instytucie Historii UMCS, stylizowany na przedwojenny afisz sportowy, które można było znaleźć na ulicach Lublina, z dopiskiem „odbędzie się bez względu na pogodę!”, tak jak miało to miejsce przed kilkudziesięcioma laty

Instytut Historii UMCS, Lubelskie Centrum Dokumentacji Historii Sportu oraz Ośrodek „Brama Grodzka–Teatr NN” zapraszają w najbliższy poniedziałek, 8 kwietnia o godzinie 13, na wykład Piotra Nazaruka pt. „Wieniawa Pany! Historia żydowskiego sportu w Lublinie”.


To kolejne spotkanie w Instytucie Historii UMCS (sala 318), po październikowym wykładzie dra Roberta Gawkowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, które przybliży kibicom w Lublinie funkcjonowanie sportu w mieście nad Bystrzycą przed II wojną światową. Tym razem Piotr Nazaruk z Ośrodka „Brama Grodzka – teatr NN” opowie o historii sportu żydowskiego. – Przed II wojną światową lubelscy Żydzi lubili grać w ping-ponga, interesowali się lekkoatletyką, gimnastyką i boksem, ale tak naprawdę liczyła się dla nich tylko piłka nożna. Chyba najlepiej świadczy o tym bilans budżetowy za rok 1931 jednego z lubelskich klubów sportowych: Żydowskiego Towarzystwa Gimnastyczno-Sportowego Hakoach (hebr. siła). Przy rocznym budżecie niemal 5 tysięcy złotych blisko 2 tysiące przeznaczano na sekcję futbolową, podczas gdy na pozostałe dyscypliny w sumie zaledwie nieco ponad 200 złotych – zaprasza na wykład Piotr Nazaruk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here