Piwosze w weekendowym raju

W ostatni weekend, od piątku do niedzieli, przez Targi Lublin przewinęły się tysiące piwoszy za sprawą V Lubelskich Targów Piw Rzemieślniczych. Oprócz degustacji były też wykłady o piwowarstwie, a nawet „ćwiczenia z piwem”.


Piwa rzemieślnicze, pochodzące z małych, często rodzinnych browarów, wytwarzane tradycyjnymi metodami według autorskich receptur od kilku lat podbijają polski rynek. Rosnąca rzesza ich smakoszy od pięciu lat spotyka się na Lubelskich Targach Piw Rzemieślniczych. Nie inaczej było na imprezie w tym roku. Można było spróbować wyjątkowego chmielowego trunku z kilkudziesięciu browarów nie tylko z Polski, ale również ze Stanów Zjednoczonych, Słowacji czy Danii.

Każdy z wystawców przywiózł od kilku do kilkunastu rodzajów piw. Były już dobrze znane marki, ale nie zabrakło również nowości. Jak zwykle serwowali je sami piwowarzy i właściciele browarów, chętnie dzieląc się wiedzą i informacjami na temat swoich produktów i doradzając przy wyborze piwa. Łącznie było 35 browarów i ponad 200 rodzajów piw. Można było też spróbować cydru i whisky. Organizatorem imprezy była Grupa Piwny Lublin, Browar Zakładowy i Lubelski Oddział Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.

– To już piąta edycja Targów. Wszystkie browary wiedzą, że w Lublinie zawsze pod koniec listopada jest święto piwowarstwa. Często słyszymy od piwowarów, że lubią do nas przyjeżdżać, bo panuje tu niesamowita atmosfera. W tym roku zmieniliśmy nieco formułę, bo to mu zapraszamy browary, a nie one się zgłaszają do nas – mówi Karolina Bielak z Targów Lublin.

Oprócz degustacji piwa odbyły się też wykłady na temat piwowarstwa domowego, w ramach, których można było dowiedzieć się, jak uwarzyć piwo, jak je degustować, dobierać szkło i oceniać trunek. Znalazł się też czas na promowanie sportu i zrzucenie „piwnego brzucha” …

Targi to nie tylko piwo – w sobotę i w niedzielę w hali targów można było można zajrzeć na „Kolorowe Jarmarki”, czyli stoiska dla miłośników rękodzieła, ekologicznej żywności i oryginalnych wyrobów idealnych na świąteczne prezenty lub ozdoby. Stoiska te co roku towarzyszą targom piwnym. JN