Niech płoną znicze pamięci

Oficjalne obchody na placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur oraz przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy, znajdującą się na budynku klasztoru oo. kapucynów

W niedzielę i poniedziałek (9-10 kwietnia) w Lublinie uczczono pamięć 96 osób, które zginęły w katastrofie samolotu 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem.

W przeddzień rocznicy, w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz prezesa rady ministrów Beaty Szydło, wojewoda Przemysław Czarnek złożył kwiaty na grobie śp. Edwarda Wojtasa, byłego marszałka województwa lubelskiego, który był jedną z ofiar katastrofy. Uroczystości towarzyszyła warta honorowa wystawiona przy grobie zmarłego na cmentarzu przy ulicy Lipowej.
Kolejnego dnia, w poniedziałek 10 marca, w dniu rocznicy, odprawiona została msza św. za duszę Edwarda Wojtasa. Oficjalne obchody 7. rocznicy katastrofy rozpoczęły się po godzinie 16.00 od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy, znajdującą się na budynku klasztoru oo. kapucynów przy ul. Krakowskie Przedmieście 42. Swoje wiązanki złożyli przedstawiciele miasta i województwa, m.in. wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, prezydent Lublina Krzysztof Żuk oraz lubelscy parlamentarzyści. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na plac Teatralny przed Centrum Spotkania Kultur, gdzie rozpoczęły się oficjalne obchody z zachowaniem wojskowego ceremoniału.
Pod wywieszonym banerem z nazwiskami wszystkich 96 ofiar katastrofy oraz napisami „Smoleńsk 2010” i „Lublin pamięta” harcerze zapalili 96 zniczy upamiętniających ofiary katastrofy. Żołnierze oddali salwę honorową, zagrano też melodię: „Śpij kolego w ciemnym grobie”. Następnie lubelski kurator, Teresa Misiuk, przewodnicząca Społecznego Komitetu Obchodów 7. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, odczytała odezwę, w której wezwano do troski o pamięć o ofiarach katastrofy: „Nie pozwolimy na zgaszenie zniczy tej pamięci. Ona jest w nas i zrobimy wszystko, by przekazać ją następnym pokoleniom. Nasza tu dzisiaj obecność niech stanie się manifestacją naszej czci wobec tych, których nie zawsze potrafiliśmy właściwie docenić, a których postawy są dla nas wzorem do naśladowania” – głosiła jej treść. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz regionalnych i miejskich, poczty sztandarowe organizacji i instytucji, młodzież oraz liczni mieszkańcy miasta.
(EM.K.)