Płytki wystają, fugi pękają…

Na placu Litewskim w ubiegłym tygodniu pojawili się robotnicy wykonujący drobne prace porządkowe. Ratusz informuje, że były robione w ramach gwarancji i zapłaci za nie firma, która wykonywała nawierzchnię placu. Prace mają potrwać do połowy sierpnia.


Brukarze musieli naprawić uszkodzone płyty na części placu. To już druga tego rodzaju interwencja na Litewskim – w lutym br. wymieniano popękane płytki przy fontannach. – W miejscach przy hotelu Europa i przy pomniku Unii Lubelskiej ze względu na czynniki atmosferycznej doszło do rozszczelnienia fug, co spowodowało niewielkie podniesienie się niektórych płytek i stworzenie nierówności w nawierzchni – informuje Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego ratusza. – Wykonawca prac wykonał poszerzenie i naprawę spoin, co poprawi ich wytrzymałość. W ramach gwarancji wykonane zostaną także naprawy popękanych płytek lub kostek na całym terenie placu Litewskiego. Prace mają potrwać do połowy sierpnia – dodaje.

Przebudowa placu Litewskiego trwała ponad rok, kosztowała blisko 49 mln zł (w tym 15 mln zł zapłacono za fontanny). Dofinansowanie unijne wyniosło 34 miliony zł.

Czekamy na kawiarenkę

Coraz bliżej do otwarcia kawiarenki, prowadzonej przez Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia”. Przestrzeń placu Litewskiego jest mu udostępniana za darmo. Obsługę kawiarenki mają stanowić osoby długotrwale bezrobotne, zatrudnione przez Miejski Urząd Pracy.

Swój częściowy start kawiarenka miała już rok temu, kiedy to przy budynku Instytutu Psychologii UMCS pojawił się biały, przenośny namiot. Kawiarenka funkcjonowała w weekendy w sezonie letnim. Docelowo jej miejscem powinien być kontener służący do prowadzenia usług gastronomicznych, w którym bez względu na pogodę będzie można zjeść ciastko i napić się kawy.

Na drodze do szybkiego uruchomienia kawiarenki stanęły przepisy porządkowe. – Plac Litewski znajduje się w obszarze historycznej, objętej rygorami ochrony konserwatorskiej, zabudowy miasta. Zgodnie z umową użyczenia Stowarzyszenie „Misericordia” jako podmiot, który będzie prowadził usługi gastronomiczne w tym miejscu, podjęło działania w celu zagospodarowania kawiarenki i dostosowania jej wyposażenia do zaleceń Miejskiego Konserwatora Zabytków. W tym celu konieczne było dokonanie niezbędnych uzgodnień oraz uzyskanie wymaganych prawem zgód i pozwoleń – tłumaczy Olga Mazurek-Podleśna.

Niedawno zakończyło się postępowanie administracyjne związane z postawieniem przeszklonego kontenera. – Stowarzyszenie przystąpiło do działań związanych z zagospodarowaniem wyznaczonej części placu Litewskiego pod kawiarenkę w celu realizacji usług – dodaje rzeczniczka. Stowarzyszenie ma prowadzić kawiarenkę przez trzy sezony. Sprzedawać ma w niej lokalne produkty, wyjąwszy alkohol.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here