Po co miastu dworzec PKS?

Były wiceprezydent Chełma, Stanisław Mościcki zastanawia się, w jakim celu miasto kupiło od PKS dworzec autobusowy przy Lwowskiej, a spółka MPGK – tereny na ul. Hutniczej. Chce też wiedzieć, jaki pomysł ma samorząd na zagospodarowanie nieruchomości. Pytania zadał na ostatnim posiedzeniu komisji budżetu i rozwoju gospodarczego rady miasta.

W ubiegłym roku miasto i Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej zdecydowały o zakupie terenów należących do prywatnej spółki PKS. Samorząd postanowił kupić dworzec autobusowy przy ul. Lwowskiej, natomiast spółka – nieruchomość, na której znajduje się stacja paliw przy al. Armii Krajowej oraz działkę wraz z budynkami na ul. Hutniczej. Łączna cena transakcji, według naszych ustaleń, to około 5,1 mln zł.

MPGK akt notarialny podpisało jeszcze z końcem minionego roku, ale pełnoprawnym właścicielem działek stanie się po 30 czerwca br., gdy na konto PKS wpłynie ostatnia rata pieniędzy. W przypadku miasta i działki dworca autobusowego akt został zawarty kilka tygodni temu.

Zakup nieruchomości od spółki PKS, której zarząd zdecydował o jej likwidacji, wzbudził wątpliwości u radnego Stanisława Mościckiego, byłego wiceprezydenta Chełma. Na komisji budżetu i rozwoju gospodarczego rady miasta zapytał, w jakim celu miasto kupiło teren, jaki ma pomysł na zagospodarowanie terenu, kto opracowuje projekt i czy prawdą jest, że na części działki ma pozostać dworzec autobusowy. Chciał też wiedzieć, jakie plany związane z nieruchomością przy ul. Hutniczej ma MPGK. Poprosił o pisemną odpowiedź.

Jak się okazuje, w sprawie placu dworcowego w minionym tygodniu odbyło się spotkanie z przedstawicielami zewnętrznego podmiotu, którego nazwy urzędnicy nie ujawniają. – Ze względu na poziom zaawansowania rozmów, ich dobro oraz charakter i złożoność przedsięwzięcia, więcej informacji w tej sprawie będzie można przekazać w najbliższych tygodniach – informuje Biuro Prasowe Prezydenta Chełma.

Z kolei w przypadku terenu przy ul. Hutniczej, urzędnicy potwierdzają, że konstrukcja transakcji, na mocy której spółka MPGK nabyła nieruchomość, przewiduje jej finalizację i przekazanie nieruchomości miejskiej spółce do końca czerwca br.

– Z uwagi na fakt kontynuowania prowadzonej działalności przez PKS przy ul. Hutniczej, MPGK, na chwilę obecną, nie prowadzi na wskazanym terenie działań inwestycyjnych – podkreśla Biuro Prasowe. – Podjęte zostały rozmowy z najemcami w celu kontynuowania umów najmu budynków i nieruchomości gruntowych. Przed ich faktycznym przejęciem spółka prowadzi rozeznanie w zakresie zagospodarowania nabytych terenów oraz w porozumieniu z Miastem Chełm analizuje możliwości inwestycyjne, nie wykluczając pozyskania inwestora zewnętrznego. Rozważane kierunki zagospodarowania nieruchomości na ten moment są objęte poufnością i tajemnicą handlową spółki – twierdzą urzędnicy z Biura Prasowego. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here