Po karczmie nie ma już śladu

W miejscu legendarnej „Karczmy Słupskiej” będzie Bioteka

Lokal przy Al. Racławickich, w której do 2010 roku przez dekady mieściła się legendarna restauracja „Karczma Słupska” pod koniec ubiegłego roku przeszedł gruntowny remont, aktualnie jest wyposażany w sprzęt niezbędny do uruchomienia w nim Bioteki, czyli nowej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej.


Bioteka, do której przeniesie się m.in. filia nr 6 MPB z ul. Poniatowskiego, zajmie powierzchnię około 420 metrów kwadratowych. Na półkach na czytelnika ma czekać około 19 tysięcy książek drukowanych i ok. 15 tysięcy zbiorów specjalnych, czyli np. audiobooków. Dotychczas znajdowały się one w zasobach dwóch filii mających siedzibę przy ul. Poniatowskiego. Wnętrze ma być urządzone prosto, ale nowocześnie. Kolor ma nawiązywać do zieleni położonego w pobliżu Ogrodu Saskiego.

Przetarg na adaptację lokalu przy Al. Racławickich wygrało przedsiębiorstwo Usługi Remontowo-Budowlane Piotr Lemieszek z Lublina. Zaproponowało prawie 1,3 mln złotych brutto. Wykonawca, musiał m.in. przebudować instalacje: wodno-kanalizacyjną, wentylacyjną i elektryczną. Roboty miały też polegać np. na „wykonaniu posadzek z betonu artystycznego”, malowaniu ścian i okładzin oraz malowaniu elewacji.

– Teraz – jak informuje Monika Głazik z biura prasowego ratusza – trwa wyposażanie wyremontowanego lokalu w niezbędny do rozpoczęcia działalności sprzęt, m.in. meble czy komputery. Bioteka ma zostać otwarta jesienią.

Ta sieć miejskiej Biblioteki Publicznej składa się 39 filii, które są położone we wszystkich dzielnicach Lublina. – Nasze placówki oferują bogate zbiory książek i audiobooków, szeroki wybór aktualnych czasopism, a także zbiory muzyczne i filmowe. Wyjątkowo dużo multimediów posiada otwarta w czerwcu 2012 roku mediateka „BIBLIO” przy ul. Szaserów – czytamy na facebookowym profilu MBP w Lublinie.

Grzegorz Rekiel