Po Krężnickiej góra czterdziestką

Ograniczenie prędkości miałoby obowiązywać na odcinku od ulicy Cienistej do Zajazdu pod Kasztanami

O poprawę bezpieczeństwa na ulicy Krężnickiej apeluje Leszek Daniewski, wiceprzewodniczący lubelskiej rady miasta (klub radnych Krzysztofa Żuka). Chodzi o odcinek od ulicy Cienistej do Zajazdu pod Kasztanami.


– Jest to centrum Zemborzyc. Wąska ulica i gęsta zabudowa nie sprzyjają bezpieczeństwu zarówno pieszych, jak i zmotoryzowanych. Proszę o rozważenie ograniczenia prędkości do 40 km/h oraz wprowadzenie na tym odcinku zakazu wyprzedzania. Z taką prośbą zwracają się do mnie mieszkańcy, jak również Rada Dzielnicy Zemborzyce – pisze radny w interpelacji do prezydenta Krzysztofa Żuka, który jeszcze ni odniósł się do pisma.

Leszek Daniewski zwraca uwagę, że na odcinku od ulicy Cienistej do Zajazdu pod Kasztanami zlokalizowanych jest wiele instytucji i obiektów użyteczności publicznej, jak szkoła, kościół, poradnia, biblioteka, sklepy i przedszkole. – Miejsca szczególnie niebezpieczne to przejście obok szkoły i kościoła, wyjazd z ulicy Pszczelej, gdzie widoczność jest ograniczona oraz zakręt w okolicy apteki – ocenia radny.

Zdaniem Leszka Daniewskiego „proponowane rozwiązanie (wprowadzenie ograniczenia prędkości do 40 km/h) powinno uniemożliwić pojazdom przekraczanie prędkości, a mieszkańcom pozwoli na bezpieczny wyjazd ze swoich posesji i włączenie się do ruchu”. Wiceprzewodniczący lubelskiej rady miasta apeluje też o częstsze kontrolowanie prędkości na Krężnickiej, choć ten wniosek miasto może jedynie przekazać policji. L. Daniewski zwraca również uwagę, że niektórzy kierowcy ciężarówek bez pozwolenia skracają sobie trasę od drogi krajowej nr 19 i poruszają się właśnie ulicą Krężnicką.

Wiceprzewodniczący lubelskiej rady miasta przypomina, że problem bezpieczeństwa na ulicy Krężnickiej jest znany miejskim urzędnikom. – Był omawiany podczas wizji lokalnej w sierpniu 2018 roku, po zakończeniu remontu ulicy Krężnickiej, z udziałem zastępcy prezydenta Lublina Artura Szymczyka – dodaje L. Daniewski.

Grzegorz Rekiel