Pociągiem z Lublina do Łęcznej i nie tylko!

Połączenia kolejowe na Lubelszczyźnie, które powstaną lub zostaną zmodernizowane w ramach programu Kolej+

Z 1200 km nowych, zmodernizowanych linii kolejowych w ramach programu Kolej Plus aż 320 km zostanie zrealizowanych w województwie lubelskim! Za 3,5 miliarda złotych powstanie linia kolejowa z Lublina do Łęcznej i dalej do kopalni w Bogdance, zelektryfikowny zostanie odcinek Lublin – Łuków, łatwiej mieszkańcom stolicy województwa będzie także dostać się do kilku innych miejscowości dzięki budowie trasy: Szastarka – Janów Lubelski – Biłgoraj oraz modernizacji już istniejących: Chełm – Włodawa i Rejowiec – Zawada – Zamość Szopinek.

Województwo lubelskie będzie największym beneficjentem programu „Kolej plus”, którego zwiększenie dofinansowania z 5 mld 600 mln zł do ponad 11 mld zł ogłosił w środę w Janowie Lubelskim premier Mateusz Morawiecki. Nasz region otrzyma od rządu aż 3,5 mld zł.

– Z 1200 km nowych, zmodernizowanych linii kolejowych w ramach programu, aż 320 km przypada na województwo lubelskie. To nie przypadek – mówił w środę w Janowie Lubelskim Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych, podkreślając, że województwo lubelskie ma duże zapóźnienia infrastrukturalne i dlatego konieczne są duże inwestycje. – My realizujemy politykę zrównoważonego rozwoju – każdy zakątek kraju wymaga takiego samego traktowania przez władze. Kierujemy się wskazówkami śp. Lecha Kaczyńskiego, który sformułował pogląd, że Polska może rozwijać się w sposób niezakłócony tylko wtedy, jeżeli będzie się rozwijać w równomierny sposób. My dzisiaj wyrównujemy różnice rozwojowe. Dlatego podejmujemy decyzje, by znacząca część środków płynęła do województwa lubelskiego – podkreślał Sasin, który podczas ostatnich wyborów do Sejmu był “lokomotywą” PiS w okręgu obejmującym dawne województwa bialskopodlaskie, chełmskie i zamojskie.

Na Lubelszczyźnie zostanie zrealizowanych pięć projektów. Umowy wstępne na opracowania studiów planistyczno-prognostycznych dla trzech z nich, nowej linii: Lublin – Łęczna/Bogdanka, rewitalizacji połączenia Chełm – Włodawa oraz modernizacji linii 69 i 72 na odcinku Rejowiec – Zawada – Zamość Szopinek z budową łącznicy omijającej stację Zawada, o czym donosiliśmy na łamach “Nowego Tygodnia” samorząd województwa podpisał już w kwietniu ubiegłego roku. Dla pozostałych projektów tj. budowy linii kolejowej Szastarka – Janów Lubelski – Biłgoraj oraz elektryfikacji linii kolejowej nr 30 Łuków – Lublin dokumentacja była wspólnie opracowywana z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., w ramach przedsięwzięcia o nazwie Lubelska Kolej Aglomeracyjna, która ma umożliwiać szybki i sprawny dojazd do stolicy województwa m.in. z Puław, Parczewa, Chełma i Kraśnika.

Wszystkie wymienione wyżej projekty przeszły zarówno przez I etap kwalifikacji, jak i ocenę wielokryterialną, zostając ostatecznie zakwalifikowane do programu.

Teraz dzięki zwiększeniu przez rząd dofinansowania wszystkie zostaną zrealizowane. BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here