Poczet wybitnych lublinianek

Prezydent Krzysztof Żuk wręczył 8 marca medale zasłużonym lubliniankom.


Doceniono dziewiętnaście pań, które swoją aktywnością przyczyniają się do rozwoju i promocji naszego miasta. Z okazji Dnia Kobiet 8 marca w Galerii Olimp przy Al. Spółdzielczości Pracy 34 po raz kolejny odbyła się również akcja prozdrowotna urzędu miasta „Miasteczko Zdrowia i Urody”. W jej tracie lublinianki mogły skorzystać z nieodpłatnych porad specjalistów w zakresie onkologii, dietetyki czy ginekologii.

W Galerii Olimp na panie czekali nie tylko lekarze, ale i specjaliści z zakresu sztuki makijażu i wizażu. Późnym popołudniem rozpoczęły się pokazy karate, udzielania pierwszej pomocy i występ muzyczny lubelskiego zespołu Pozytyvni.pl oraz pokaz taneczny Formacji Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej „Gamza”. Wszystkie panie obecne w Galerii otrzymały miły upominek w postaci kwiatów. Dla dzieci, które towarzyszyły swoim mamom, zaplanowano liczne niespodzianki i dziecięce makijaże.

Natomiast doroczna uroczystość wręczenia Medali Prezydenta Miasta Lublin odbyła się w Trybunale Koronnym. – Dzień Kobiet jest okazją do podziękowania paniom, które angażują się w pracę na rzecz Lublina. Ich codzienny wysiłek jest warty najwyższego docenienia. Jestem dumny z tego, że w Lublinie mamy tak wiele aktywnie działających pań, które mają potencjał i energię oraz potrafią to wykorzystać i przełożyć na konkretne projekty – dziękował kobietom prezydent Krzysztof Żuk.

Emilia Kalwińska

Lublinianki uhonorowane Medalem Prezydenta Miasta Lublin w 2019 r.

Hanna Barańska-Sobczak – wiceprezes spółki Fabryka Okien i Drzwi „Bas”. Zabytkowa stolarka drewniana, która jest specjalnością fabryki, jest zamontowana między innymi na Wawelu, na Zamku Królewskim w Warszawie oraz w Wieży Trynitarskiej w Lublinie. Anna Bieganowska-Skóra – pedagog specjalny, od lat angażuje się w pomoc osobom niepełnosprawnym, wolontariuszka akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. Renata Chmielewska – stylistka, doradczyni w sprawach wizerunku, angażuje się w działania społeczne, w tym warsztaty i pokazy mody dla seniorów. Magdalena Chrościńska-Krawczyk – pediatra, neurolog dziecięcy, adiunkt w Klinice Neurologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

Od kilku lat współpracuje z Hospicjum Małego Księcia w Lublinie, konsultując dzieci w oddziale stacjonarnym. Marta Cyran – archeolog, starszy kustosz, koordynator Sekcji Archeologii Działu Kultury Materialnej i Duchowej w Muzeum Lubelskim. Jej dorobek wystawienniczy obejmuje wystawy realizowane w Polsce i za granicą, autorka i współautorka kilkudziesięciu publikacji naukowych. Małgorzata Domagała – redaktor „Gazety Wyborczej” w Lublinie. Przybliża czytelnikom historię Lublina i sylwetki wybitnych społeczników z nim związanych.

Monika Gabryś-Sławińska – kierownik Muzeum Literackiego w Nałęczowie, (oddziału Muzeum Lubelskiego). Badaczka literatury, kultury i prasy XIX i XX wieku, a także edytorka, redaktorka oraz animatorka licznych wydarzeń kulturalnych i naukowych. Magdalena Gach-Leziak – tłumaczka języka migowego, współpracująca z organizacjami pozarządowymi oraz skupiającymi osoby głuche i niedosłyszące. Magdalena Grydniewska – dziennikarka redakcji informacji Radia Lublin.

Popularyzuje wiedzę o architekturze i historii. Jej reportaż „Listy z Ravensbrück” był wielokrotnie nagradzany na najważniejszych krajowych konkursach. Marzena Kowalczyk – dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Bożego w Lublinie. Pod jej kierownictwem szpital cieszy się rosnącym zaufaniem oraz znakomitą opinią pacjentów, modernizuje oddziały i zwiększa dostępność świadczeń medycznych. Aleksandra Machowska-Skrocka z Pracowni Kultury Tatary działającej w ramach Dzielnicowego Domu Kultury „Bronowice”.

Prowadzi zajęcia dla dorosłych mieszkańców dzielnicy pn. Grupa Twórcza. Bierze czynny udział w życiu środowiska lokalnego, organizując wydarzenia kulturalne w dzielnicy Tatary. Promuje amatorską twórczości artystyczną w Galerii w Pasażu. Małgorzata Nowak – dyrygentka, założycielka Chóru „Kantylena” w III LO im. Unii Lubelskiej, pracownik naukowy w Instytucie Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS. „Kantylena” to od 25 lat ambasador Lublina w kraju i poza jego granicami. Jola Szala – znana lubelska projektantka mody oraz właścicielka marki JOSZ.

Niepowtarzalne materiały i dodatki, staranne wykończenie i nowoczesny design to znak rozpoznawczy jej ubrań. Projektantka niestrudzenie promuje nasze miasto na pokazach krajowych i zagranicznych. Krystyna Strzelecka – nieprzerwanie od 26 lat wierna idei wolontariatu. Od początku wspiera ogólnopolską akcję charytatywną „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. Dr Jolanta Taczała – ortopeda, specjalistka rehabilitacji i ortopedii dziecięcej. Pacjenci podkreślają nie tylko jej wysokie kompetencje zawodowe, ale także serdeczność i prawdziwe powołanie do zawodu.

Barbara Tynecka-Babicz – prowadzi istniejącą na rynku od 24 lat agencję reklamową MAIK, która zatrudnia obecnie 60 pracowników. W pracy kieruje się otwartością na potrzeby drugiego człowieka. Udowadnia, że działając w biznesie, warto zachować wrażliwość na sprawy społeczne. Ewa Waszkiewicz – związana z Narodowym Bankiem Polskim. Wspiera organizacje pozarządowe w promowaniu wiedzy ekonomicznej. Wraz z małżonkiem od lat gości podczas świąt Polaków mieszkających za granicą.

Izabela Zygmunt – pracuje na rzecz osób bezdomnych i wykluczonych. Od 1993 roku związana jest z akcją „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. Siostra Lidia Kołodziejska OP – prowadzi Rodzinny Dom Dziecka. Razem z innymi siostrami otacza wychowanków matczyną miłością i troską, dając im oparcie duchowe i warunki do rozwoju.