Poczuj wiatr 80-tych lat

Pod takim hasłem Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin” oraz Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” organizują w najbliższą sobotę, 24 lipca, dokładnie w 41. rocznicę zakończenia strajków Lubelskiego Lipca ‘80, rodzinny festyn w Ogrodzie Saskim.


Robotnicze protesty, które rozpoczęły się 8 lipca 1980 roku w WSK Świdnik, a następnie objęły największe zakłady pracy w Lublinie, trwały do 24 lipca. Ich najbardziej spektakularnym momentem był rozpoczęty 16 lipca strajk w lubelskiej lokomotywowni. Kolejarze w następnych dniach zablokowali wszystkie pociągi i składy kolejowe na węźle Lublin. Ruch pociągów wznowiony został wieczorem 19 lipca po osiągnięciu porozumienia z dyrekcją dotyczącego podwyżki płac, możliwości przeprowadzenia nowych, oddolnych wyborów do rady zakładowej i gwarancji bezpieczeństwa dla organizatorów strajku.

Fala robotniczych protestów z Lubelszczyzny rozlała się na całą Polskę, a ich kulminacją były strajki na Wybrzeżu, zakończone podpisaniem porozumień sierpniowych i powstaniem „Solidarności”. – Lipcowe strajki to działanie ducha wielkiej odwagi, ale też oczywisty strach przed represjami. Protesty dały mieszkańcom Lubelszczyzny poczucie wspólnoty i wolności, dlatego radosne rodzinne świętowanie w stylu lat ‘80 będzie dobrą formą uczczenia tego wyjątkowego wydarzenia – zapraszają organizatorzy sobotniego festynu w Ogrodzie Saskim.

W programie imprezy m.in.: gry i zabawy z dawnych lat: gra w klasy, gumę, kapsle, hacele; tkanie dywanu, warsztaty robienia gniotków i kukiełek; konkursy na wesoło z nagrodami; gra miejska „Lubelskie Lipce na przestrzeni dziejów”. Początek o godz. 16.00. W finale ok. godz. 20 zabawa „Zatańcz z nami pod gwiazdami” z koncertem zespołu AgaBand. Wstęp bezpłatny. ZM

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here